F ile başlayan ilaçlar » Umut Ilac » FENOTRAL 5 ML 12.5 MG 100 ML SURUP

FENOTRAL 5 ML 12.5 MG 100 ML SURUP

  • İlaç Firması :
    UMUT ILAC
  • Barkod :
    8698778571017
  • Fiyatı :
    2,75TL
  • SB.atc:
    R06AA02
  • Etkin madde :
    difenhidramin
  • ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ
    R06 SİSTEMİK ANTİHİSTAMİNİKLER
    R06A SİSTEMİK ANTİHİSTAMİNİKLER
    R06AA Aminoalkil etherler
    R06AA02 difenhidramin

difenhidramin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Antiallerjik.
5mg/kg/gün. Yetişkinde max 400mg/gün. Bir kaç doza bölerek.

Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer.

Kontrendikasyon; MAO inhibitörü alanlar, dar açılı glokom, astım nöbetleri, prostathipertrofisi, prematüre ve yenidoğanlar, emzirme, aşırı duyarlılık.

Etkileşim; alkol ve diğer SSS depresanları, MAO inhibitörleri.

Yan etkiler; uyuşukluk, ürtiker, döküntü, ışığa hassasiyet, ağız, burun kuruluğu, fazla terleme...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜL :
5 ml 1 ölçek;
Difenhidramin hidroklorür 12,5 mg
Yardımcı Maddeler : Şeker, Alkol, Metil paraben, Pounceau 4R, Esans Framboaz içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ :
Fenotral şurup, özellikle çocuklar ve kapsül, tablet alamayan büyükler için hazırlanmış olup, tatlı lezzetli ve hoş kokulu, içimi kolay bir şuruptur.
Şurup içeriğindeki Difenhidramin hidroklorür, antikolinerjik ve sedatif etkili bir antihistaminiktir. Antihistaminik etkisini histaminle yarışarak, histaminin bağlandığı reseptörlere kendisi bağlanarak gösterir. Oral yoldan tek doz alındığında kolayca absorbe olarak 1 saatte maximum etkiyi gösterir. Etki süresi 4-6 saattir. Absorbsiyondan sonra santral sinir sistemi dahil bütün vücuda dağılır. Bir kısmı metabolize olup 24 saat içinde tamamen atılır.

ENDİKASYONLARI :
- Antihistaminik olarak, saman nezlesi gibi mevsimlik allerjik rinitiste, tozlu solunum veya yiyeceklerden oluşan allerjik konjunktivitte, komplike olmayan hafif allerjik deri reaksiyonlarında, akut safhası kontrol altına alındıktan sonra anafilaktik reaksiyonların tedavisinde Epinephrine ile birlikte yardımcı tedavide kullanılır.
- Vasıtalarda hareket nedeniyle oluşan rahatsızlıkların koruyucu tedavisinde,
- Yaşlılıkta bazı potent ajanlara karşı tahammülsüzlük gösteren parkinsonizm (ilaçların neden olduğu dahil) vakalarında kullanılır. Yine diğer yaş gruplarında oluşan hafif parkinsonizm vakalarında da santral etkili antikolinerjik ajanlarla birlikte de kullanılır.
- Ayrıca gece uykularına yardımcı olarak gerektiğinde kullanılabilir.

KONTRENDİKASYONLARI:
Antihistaminiklere karşı hassasiyeti olanlarda, prematürelerde ve yeni doğmuş bebeklerde, süt veren annelerde kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER :
Bu ürünü kullanırken difenhidramin içeren başka ilaçlar (dahilen ve haricen) kullanmayınız.
Tüm antihistaminikler gibi dar açılı glokomlularda, peptik ülserlilerde, pilor-duodenal obstrüksiyonu olanlarda, hipertrofik prostatlılarda çok dikkatli kullanılmalıdır.
Çocuklarda ve bebeklerde mental depresyon veya exitasyona sebep olabilir. Dikkatli kullanılmalı, özellikle yüksek dozda kullanmaktan kaçınmalıdır. Hamilelerde iyi kontrol edilmiş yeterli çalışma olmadığı için mecbur kalmadıkça kullanılmamalıdır.
Yine diğer antihistaminik ilaçlar gibi altmış veya daha yukarı yaşlılarda yorgunluk, sedasyon ve hipotansiyon yapabilir. Genel olarak Difenhidramin hidroklorür, atropin benzeri etki yaptığından, astım dahil aşağı solunum yolu hastalıklarında, glokomlularda, hipertroidlilerde, hipertansiyonlularda ve ileri kardiovasküler hastalığı olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Fenotral şurup uyuşukluk yapar, ancak alkol, hipnotik sedatif ve trankilizan ilaçlarla birlikte alındığında bu etkinin artacağı unutulmamalı ve gerekmedikçe birlikte alınmamalıdır.
Fenotral şurup kullanıldığında uyuşukluk olabileceğinden vasıta kullananlar, tehlikeli yüksek yerde çalışanlar ve torna vb. gibi dikkat gerektiren alet ve makinaları kullananlar bu gibi işleri yaptıkları sürece ilacı kullanmamalıdırlar.
Epilepsi ve myastenia gravis hastalarında dikkatle kullanılmalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :
Genel olarak antihistaminikler gibi uyuşukluk, ürtiker, döküntü, ışığa hassasiyet, ağız, burun kuruluğu, fazla terleme yapabilir. Bazen hipotansiyon, çarpıntı, ekstrasistol ve baş ağrısına neden olabilir. Yüksek dozda alındığında yorgunluk, koordinasyon bozukluğu, bulanık görme, solunum sisteminde kuruluk, balgam kıvamının artması, zorlukla idrar yapma ve sinirsel konvülsiyon olabilir. Hemolitik anemi, trombositopeni, agranülositoz, epigastrik sıkıntı, anoreksi, bulantı, diyare, konstipasyon gibi gastrointestinal rahatsızlıklar görülebilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ :
MAO inhibitörleri ile birarada kullanılmamalıdır. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antikolinerjik etkisini artırıp, etki süresini uzatırlar.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU :
Yetişkinlerde günde 3-4 defa, 2-4 ölçek (25-50 mg) verilebilir. Gece uykularına yardımcı olmak için gerektiğinde yatma zamanı 4 ölçek (50 mg) verilir. Vasıta tutmalarına karşı 30 dakika önce tam doz tavsiye edilir.
Çocuklara: 12 yaşından küçük çocuklara günde 3-4 defa, 1-2 ölçek (12,5-25 mg) verilir. Maximum günlük doz 300 mg’ı kesinlikle geçmemelidir. Dozun ayarlanmasında, vücut ağırlığına göre günlük doz 5 mg/kg/24 saati geçmemelidir. Bu miktar bölünmüş dozlarda verilmelidir.
12 yaşından küçük çocuklara uyku amacıyla antihistaminik verilmez.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ :
Yüksek miktarlarda alındığında diğer antihistaminik preparatlarda olduğu gibi merkezi sinir sistemi depresyonu veya aşırı stimülasyonu görülebilir. Bu gibi durumlarda hasta derhal kusturulmalı, gastrik lavaj yapılarak aspirasyonu temin edilmelidir. Hipotansiyonu yükseltmek için vazopresörler kullanılabilir. Stimülan ilaçlar ise kullanılmamalıdır.

Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde, 25oC’nin altında ve ambalajında saklayınız.
Kullandıktan sonra kapağı sıkıca kapatınız.
Ticari takdim şekli : 5 ml.sinde (1 ölçek) 12,5 mg Difenhidramin hidroklorür içeren
100 ml’lik şişelerde
Diğer ticari şekilleri : Fenotral Krem 30 g.
Ruhsat tarihi : 08.09.1988 Ruhsat No.: 146/3
Ruhsat sahibi ve imal yeri : MÜNİR ŞAHİN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Kartal - İSTANBUL

Reçete ile satılır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.