N ile başlayan ilaçlar » Abdi Ibrahimpazarlama » NUROFEN COLD FLU 24 TABLET

NUROFEN COLD FLU 24 TABLET

  • İlaç Firması :
    ABDI IBRAHIMPAZARLAMA
  • Barkod :
    8699704016213
  • Fiyatı :
    11,02TL
  • SB.atc:
    R05X
  • Etkin madde :
    psödoefedrin kombinasyon
  • ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ
    R01 NAZAL İLAÇLAR
    R01B SİSTEMİK NAZAL DEKONJESTANLAR
    R01BA Sempatomimetikler
    R01BA52 psödoefedrin kombinasyon

psödoefedrin kombinasyon etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Nazal dekonjestan sempatomimetik psödoefedrinin antigripal kombinasyonları.
Doz içindeki psödoefedrin miktarına göre; yetişkinde 4-6 saatte bir 60mg (max 240mg/gün), çocuk 4mg/kg/gün.

Kontrendikasyon; hipertansiyon, koroner arter hastalığı, MAO inhibitörleri ile birlikte kullanım, aşırı duyarlılık.

Yan etkiler; taşikardi, çarpıntı, baş ağrısı, anksiete, tremor, aritmi, hipotansiyon...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜLÜ
Bir Nurofen Cold & Flu Tablet etken madde olarak, 200 mg ibuprofen ve
30 mg psödoefedrin hidroklorür; boyar maddeler olarak quinoline yellow, sunset
yellow ve titan dioksit içerir.
FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Farmakodinamik özellikleri
İbuprofen, nonsteroidal antienflamatuar bir ilaçtır.
İbuprofen’in analjezik, antienflamatuar ve antipiretik özellikleri vardır.
Etkisini diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçlarda olduğu gibi siklooksijenaz
enzimini ve prostaglandin sentezini inhibe ederek gösterdiği düşünülmektedir.
Psödoefedrin hidroklorür; sempatomimetik/dekonjestan etkili bir maddedir.
Solunum yolları mukozasındaki alfa adrenerjik reseptörleri doğrudan etkileyerek
vazokonstrüksiyon oluşturur. Böylece, şişmiş burun mukozasındaki hiperemi, ödem ve
konjesyon azalır ve burun solunum
kapasitesi artar.
Psödoefedrin hidroklorür ayrıca sinüs sekresyonlarının drenajını artırır ve tıkalı östaki
borusunun açılmasını sağlayabilir.
Farmakokinetik özellikleri
İbuprofen ağızdan uygulandığında hızlı ve yaklaşık % 80 oranında emilir.
Aç karnına alındığında 0.5 – 1.5 saat içinde plazmada maksimum konsantrasyona
erişir.
Plazma eliminasyon yarı ömrü 1.8 – 2.6 saattir.
Yemeklerden sonra alındığında plazma pik düzeyi 30 dakika kadar gecikir ve % 30
daha düşük serum seviyeleri elde edilir.
% 99 oranında plazma proteinlerine bağlanan ibuprofen; hidroksilasyon,
karboksilasyon ve konjugasyon sonucu metabolize olur ve hemen tamamen inaktif
metabolitler halinde
idrar yolu ile atılır.
İbuprofen vücuttan son dozu takiben 24 saat sonunda hemen tamamen elimine
edilir.
Psödoefedrin hidroklorür ağızdan uygulandığında 30 dakika içinde burun
mukozasında dekonjesyon meydana gelir ve söz konusu dekonjestan etki 4 – 6 saat
kadar sürer.
ENDİKASYONLARI
Grip, soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen burun tıkanıklığı,
baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve diğer ağrıların giderilmesinde kullanılır.
KONTRENDİKASYONLARI
Bileşimindeki maddelerden herhangi birine aşırı duyarlığı olanlarda kullanılmamalıdır.
Nurofen Cold & Flu tablet, ibuprofen içerir. İbuprofen midede iyi tolere edilir.
Yine de gastro-duodenal ülseri olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Astım hastaları, salisilatlara ve diğer ağrı kesici/ateş düşürücü ilaçlara karşı alerjisi
olanlar ve hamileler ancak doktor kontrolü altında ilacı kullanabilirler.
Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda kullanılmamalıdır.
12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı uygun değildir.
UYARILAR / ÖNLEMLER
Semptomlar 3 günden fazla sürerse, doktorunuza başvurunuz.
Nurofen Cold & Flu tablet, 7 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
Yüksek tansiyonu olanlar, kalp hastaları, şeker hastaları, tiroid hastaları ve prostat
hipertrofisi olanlar; hekim önermedikçe Nurofen Cold & Flu tableti kullanmamalıdırlar.
Nurofen Cold & Flu tablet alanlar, araç ve taşıt kullanırken dikkatli olmalıdırlar.
Hamilelik ve Laktasyonda Kullanım :
Gebelik kategorisi B’dir.
Psödoefedrin’in hamilelikte kullanımı hakkında spesifik veri bulunmadığından,
gebelikte kullanımından kaçınılmalıdır.
İbuprofen ve psödoefedrin; az miktarda anne sütüne geçmektedir.
Genel bir önlem olarak, emziren annelerde ibuprofen ve psödoefedrin kullanımından
kaçınılmalıdır.
YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER
Ciddi allerjik yan etkilere neden olabilir. Bu durumda ilaç kesilerek doktora
başvurmak gerekir.
Bulantı, kusma, ishal ya da kabızlık, karın ağrısı seyrekte olsa görülür. Hepatoksik etki
potansiyeli vardır. Nadiren de olsa mide ağrısı, mide yanması ve ciltte kızarıklık
olabilir. Bu durum ilacın kesilmesi ile düzelir.
Serum transaminazlarının düzeyini yükseltir, su ve tuz retansiyonu yapabilir.
Önerilen doz aşıldığı takdirde sinirlilik, sersemlik ve uykusuzluk yapabilir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER
Eğer yüksek tansiyondan veya depresyondan dolayı reçetelenmiş bir ilaç
kullanılıyorsa, doktora danışmadan Nurofen Cold & Flu Tablet kullanılmamalıdır.
Nurofen Cold & Flu Tablet, diğer ağrı kesici ilaçlar ile birlikte alınmamalıdır.
Ayrıca, diğer ibuprofen içeren ilaçlar ile birlikte de kullanılmamalıdır.
Nurofen Cold & Flu tablet, MAOI’leri ile birlikte alınmamalıdır. MAOI’leri kullananlar,
ilacı kestikten sonra 2 hafta beklemelidirler.
KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda, başlangıç dozu olarak su ile birlikte 2
tablet ve eğer gerekli ise her 4 - 6 saatte 1 veya 2 tablet şeklinde kullanılmalıdır.
Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı uygun değildir.
DOZ AŞIMI
İbuprofen’e ait doz aşımı durumunda bulantı, kusma, baş dönmesi, uyku hali ve
nadiren bilinç kayıbı görülebilir.
Eğer başka bir ilaç ile birlikte alınmamış ise, tek başına ibuprofen’in yüksek aşırı
dozları genelde iyi tolere edilir.
Spesifik antidotu yoktur, destek tedavisi uygulanmalıdır.
Gastrik lavaj uygulanmasını takiben gerekli ise, serum elektrolitleri düzenlenir.
Psödoefedrin’e ait doz aşımının başlıca semptom-bulguları irritabilite, huzursuzluk,
titreme, konvülsiyonlar, palpitasyon, hipertansiyon ve idrar zorluğudur.
Solunum destekleyici, koruyucu ve de konvülsiyonları kontrol edici önlemler
alınmalıdır.
Endike olduğu takdirde, gastrik lavaj uygulanmalıdır.
Mesane kateterizasyonu gerekebilir.
İstenirse, psödoefedrin atılımının hızlandırılması için diyaliz uygulanabilir.
SAKLAMA KOŞULLARI
25°C‘nin altında oda sıcaklığında, kuru bir yerde saklayınız.
TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI
24 tabletlik blister ambalajlarda
RUHSAT SAHİBİ :
Abdi İbrahim İlaç Pazarlama A.Ş.
Zincirlikuyu-İSTANBUL
RUHSAT TARİHİ :
24.04.2002
RUHSAT NO :
112/22
ÜRETİM YERİ :
Boots Healthcare International- İNGİLTERE
Reçeteli Satılır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

psödoefedrin kombinasyon etkin maddesini içeren ilaçlar



İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.