P ile başlayan ilaçlar » Kocak Farma » PARASEDOL PED. 120 MG/5 ML 150 ML ŞURUP

PARASEDOL PED. 120 MG/5 ML 150 ML ŞURUP

  • İlaç Firması :
    KOCAK FARMA
  • Barkod :
    8699828580010
  • Fiyatı :
    4,04TL
  • SB.atc:
    N02BE01
  • Etkin madde :
    parasetamol
  • ATC SINIFLAMASI - N - SİNİR SİSTEMİ
    N02 ANALJEZİKLER
    N02B DİĞER ANALJEZİK VE ANTİPİRETİKLER
    N02BE Anilidler
    N02BE01 parasetamol
  • DDD (Yetişkin için ortalama günlük doz) : 3g oral parenteral

parasetamol etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Analjezik, antipiretik.
Yetişkin 4-6 sattte bir 325mg- 6 saatte bir 1000mg.Günlük maximum doz 4 gr.
Çocuk 4-6 saatte bir 15mg/kg. (dehidratasyon riskinde 10mg/kg.)

Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer.

Kontrendikasyon; parasetamol allerjisi, ileri derecede böbrek ve karaciğer rahatsızlığı.

Etkileşim; antikonvülzanlar, kloramfenikol, desipramin, doksorubisin, antikoagulanlar, alkol.

Yan etkiler; ürtiker, döküntü, methemoglobinemi, dispepsi...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Kısıtlamalar

SGK SUT EK-4/G Parenteral formları; sadece yatan hastalarda kullanılması halinde bedelleri ödenir.

Prospektüs

Parasedol Pediatrik Eliksir



PARASEDOL Pediatrik Eliksir





FORMÜLÜ :
150 ml pediatrik eliksir, beher ölçekte (5 ml)
120 mg Parasetamol ihtiva eder.
Yardımcı Maddeler : Alkol, nipagin, nipazol, panceau 4R, glikoz.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ :
Parasetamol, analjezik (ağrı kesici) ve antipiretik (ateş düşürücü) etkiye sahiptir. Analjezik etkisini ağrı eşiğini
yükselterek, antipiretik etkisini ise hipotalamik ısı regülasyon merkezine etki ederek gösterir.
Farmakokinetik Özellikleri :
Oral yolla alınmasından sonra, gastro-intestinal sistemden hızla absorbe olur. Absorbsiyon hızı doza ve midenin boş
veya dolu olmasına bağlıdır. 1 g' lık dozun ağız yoluyla verilmesinden yaklaşık 20 dakika sonra 20-30 mcg/ml'lik plazma
konsantrasyonları elde edilir. Yarılanma ömrü yaklaşık 1-4 saattir. Asıl atılma yolu böbreklerledir.

ENDİKASYONLARI :
Ateş ve/veya ağrılı durumlarda, ateşin düşürülmesi ve ağrının giderilmesinde semptomatik olarak kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI :
Parasetamol'e aşırı hassasiyeti olanlarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER :
Parasetamol böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda çok dikkatle kullanılmalıdır. 3 aylıktan
küçük bebeklerde önerilmez. Belirtilen doz aşılmamalıdır. 5 günden uzun süren ağrılarda, ateş 39.5oC den
fazla olanlarda, 3 günden fazla süren ateş ve tekrarlayan ateş vakalarında doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :
Nadiren ciltte kızartılar, ürtiker gibi allerjik reaksiyonlar, trombositopeni, lökopeni, agranilositoz gibi hematolojik yan
etkiler görülebilir. Hassas kimselerde ve çok miktarda ilaç alındığında G.İ sistemle ilgili bozukluklar yapabilir. Anemi,
merkezi sinir sistemi stimulasyonu, kalp aritmileri, ensefalopati gibi yan etkiler yapabilir.

"BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ."

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ :
Parasetamol'ün kloramfenikol ile birlikte kullanılmasının kloramfenikolün yarı ömrünü kısalttığı veya uzattığı ile ilgili
çelişkili bilgiler vardır. Oral antikoagülanlar ile birlikte kullanımının, bu ilaçların etkisini artırabileceği bildirilmiştir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU :
3 ay-1 yaş arası çocuklarda : Günde 3-4 defa 1/2 ölçek (60 mg) Günlük maximal doz 240 mg
1 yaş-4 yaş arası çocuklarda : Günde 3-4 defa 1 ölçek (120 mg) Günlük maximal doz 480 mg
4 yaş-8 yaş arası çocuklarda : Günde 3-4 defa 1.5-2 ölçek (180-240 mg) " " 960 mg
8 yaş-12 yaş arası çocuklarda : Günde 3-4 defa 2 ölçek (240 mg) Günlük " " 960 mg
24 saatte maximum 4 dozdan fazla verilmemelidir.

AŞIRI DOZ TEDAVİSİ :
Aşırı doz kullanımı hepatotoksisiteye neden olabilir. Çocuklarda 150 mg/kg 'dan daha az dozlar hepatotoksisiteye
neden olmaz. Aşırı doz bulguları, bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik gibi belirtiler olup, hepatotoksisiteye
ait klinik ve laboratuar bulguları, 48-72 saatten önce görülmez. Çok yüksek dozlarda böbrek yetersizliği görülebilir.
Tedavide gastirik lavaj yapılmalı ve parasetamol serum düzeyi izlenmelidir. Tedavide oral veya parenteral yoldan
asetilsistein'de kullanılabilir.

SAKLAMA KOŞULLARI :
Serin ve kuru bir yerde muhafaza ediniz. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI :
Beher ölçekte (5 ml) 120 mg Parasetamol ihtiva eden 150 ml'lik cam şişelerde.

RUHSAT SAHİBİ VE ADRESİ : KOÇAK FARMA İLAÇ VE KİMYA SANAYİ A.Ş.
Bağlarbaşı, Gazi Cad. No: 64-66
Üsküdar / İSTANBUL
0.216 4925708
0.216 3347888

RUHSAT TARİHİ VE NO : 10.06.1985 - 136/12

İMAL YERİ : KOÇAK İLAÇ SANAYİ A.Ş.
Organize Sanayi Bölgesi
Çerkezköy / TEKİRDAĞ
0.282.7581112

Reçete ile satılır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

parasetamol etkin maddesini içeren ilaçlar



İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.