ABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk eyalette tüberküloz (TB) vakalarında artış kaydedildi ve oranlar tüm yaş grupları arasında arttı. 9.600'den fazla vaka rapor edildi; bu, 2022'ye göre %16'lık bir artış ve 2013'ten bu yana en yüksek rakamdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz görülme sıklığı dünyadaki en düşük oranlardan biri olmasına ve ABD'de yaşayanların çoğu minimum risk altında olmasına rağmen, tüberküloz önemli küresel hastalık ve ölüm oranlarına neden olmaya devam ediyor.

Uzmanlar uluslararası düzeyde tüberküloz vakalarında bir artışa işaret ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2022'de dünya çapında bulaşıcı ölümcül hastalıklarda COVID'in arkasında tüberkülozun olduğunu söyledi. Göç ve salgın sonrası uluslararası seyahatlerde de büyük artışlar yaşandı ve bu da muhtemelen tüberkülozun yayılmasını artırdı. Ancak bağışıklık sistemini zayıflatan ve gizli TB enfeksiyonlarının yüzeye çıkmasına neden olan diğer hastalıklar da dahil olmak üzere başka faktörler de rol oynuyor. Daha da önemlisi, 2023'te sayılan kişilerin tahminen %85'i en az bir veya iki yıl önce enfekte olmuş ve bakteriler akciğerlerde veya vücudun diğer kısımlarında kış uykusuna yattığında meydana gelen, latent TB olarak adlandırılan hastalığa yakalanmıştı. Uzmanlar, 13 milyon kadar Amerikalının gizli tüberküloz hastası olduğunu ve bulaşıcı olmadıklarını tahmin ediyor.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 01.04.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Beyninizi Zorlayan İş, Yaşlandıkça Zinde Kalmanıza Yardımcı Olur

Yeni bir çalışma, zihninizi zorlayan işlerin beyninizin daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Norveç Oslo Üniversitesi Hastanesi'nden araştırmacı Dr. Trine Holt Edwin: "yaşamın farklı a�... Devamını okuDikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu? Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sa�... Devamını okuEvcil Hayvanımdan Hastalık Kaparmıyım?

Sevimli, arkadaş canlısı, eğlenceli: Evcil hayvanınız hayatınıza çok şey katıyor ancak uzmanlar, nadir durumlarda hastalık da getirebilecekleri konusunda uyarıyor. Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Stacey Rose, evcil hayvan sahi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.