Afrika'da Ölümcül Mpox

Orta Afrika ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC), Avrupa ve Amerika'da yayılan varyanttan daha yüksek ölüm oranına sahip bir türün tetiklediği rekor sayıda mpox (maymun çiçeği) vakasıyla mücadele ediyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ndeki uzmanlar Perşembe günü yayınlanan bir raporda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti salgınının kontrol altına alınması ve ülke içinde kontrol altına alınmasının zorunlu olduğunu söyledi. İki yıl önce Afrika'dan Avrupa ve Kuzey Amerika'ya yayılan mpox türü clade II olarak biliniyordu. Acı verici ve bazen şiddetli olmasına rağmen, çeşitli araştırmalara göre hastalık vakaların %0,1 ila %3,6'sı arasında değişen ölüm oranlarıyla sonuçlandı. Ancak Hutson'ın ekibi, mpox sınıfının daha öldürücü olduğunu ve hastalıktan kaynaklanan ölümlerin hastaların %1,4 ila %10'u arasında değiştiğini belirtti. DRC'de devam eden clade I mpox salgını şimdiden birçok kurbana yol açtı: DRC, 2023'ün başı ile 14 Nisan 2024 arasında meydana gelen "çoklu il salgınları"nı, tahmini olarak toplam 19.919 vaka ve 975 ölümle rapor ediyor; yaklaşık her 20 hastadan 1'i öldü. Çocuklar özellikle savunmasız durumda: Rapora göre "şüpheli vakaların üçte ikisi (%67) ve şüpheli ölümlerin dörtte üçünden fazlası (%78) 15 yaşında [veya daha küçük] kişilerde meydana geldi."

Mpox yakın kişisel temas yoluyla yayılır. Bu genellikle ten tene teması içerir, dolayısıyla seks sıklıkla bir bulaşma aracı olabilir. İlk belirtiler arasında ateş, titreme, bitkinlik, baş ağrısı ve kas güçsüzlüğü yer alır ve bunu genellikle birkaç hafta içinde kabuk bağlayan ve yavaş yavaş iyileşen lezyonlarla birlikte bir döküntü izler. Neyse ki Jynneos markası altında üretilen bir mpox aşısı var. Yaklaşık bir ay arayla yapılan aşılardan oluşan iki dozluk bir rejimdir. Bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde veya virüsün endemik olmadığı herhangi bir ülkede hiçbir klad I mpox vakası bildirilmedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 19.05.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Depresyonun 6 Türü Olabilir ve Beyin Taramaları Bunları Ayırabilir

Beyin taramaları kullanılarak depresyon altı farklı türe ayrılabilir; bu, birçok kişinin tedavisini iyileştirebilecek bir keşif. Araştırmacılar, depresyon veya anksiyete teşhisi konulan 801 kişinin beyin taramalarını analiz etti. ... Devamını okuÇift Mutant Mevsimsel Grip Virüsü

ABD sağlık yetkilileri tarafından iki insanda "çift mutant" H1N1 gribi vakası bildirildi. I223V ve S247N olarak adlandırılan bu iki mutasyon ne yazık ki, önde gelen grip antivirallerinden olan oseltamivir’in etkiliğini düşürüyor. CDC'... Devamını okuBaş Ağrınız: Ne Anlama Gelebilir ve Bu Konuda Ne Yapılabilir?

Başınızda ağrı, baskı ve zonklama olduğunda en kötüsünü düşünebilirsiniz: Beyin tümörü mü? Penn State Health Medical Group'un tıbbi direktörü Dr. John Messmer, baş ağrısının kendi başına bir tümörün ortak bir belirti... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.