Akdeniz diyeti ve diyabet

Yeni bir çalışma, Akdeniz benzeri bir diyetle beslenen aşırı kilolu kadınların, yapmayan kadınlara kıyasla, tip 2 diyabet geliştirme olasılıklarını %30 azaltabileceğini öne sürüyor. Akdeniz diyeti zeytinyağı, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar açısından zengindir.

Araştırmacılar, 20 yıldan uzun bir süredir takip eden ABD Kadın Sağlığı Çalışmasından 25.000'den fazla katılımcı hakkında veri topladı. Bu süre zarfında, bu kadınların 2.300'den fazlası tip 2 diyabet geliştirdi. Araştırmacılar, çalışmanın başlangıcında daha fazla Akdeniz tarzı diyet tüketenlerin, daha az Akdeniz diyeti yiyen kadınlardan %30 daha düşük oranlarda diyabet geliştirdiklerini buldular. Ancak yalnızca aşırı kilolu veya obez kadınlar bu risk azalmasını gösterdi.

Araştırma ekibi, kolesterol, lipoproteinler (yağları ve proteinleri paketleyen ve taşıyan moleküller) ve insülin direncini içeren bir dizi belirteci ölçtü. İnsülin direncine bağlı belirteçler, düşük riske en büyük katkıyı sağladı, ardından vücut kitle indeksi, yüksek yoğunluklu lipoprotein ve iltihap belirteçleri izledi. Akdeniz diyetinin lif içeriği standart Batı diyetinden daha yüksek. Diyabetin bir göstergesi olan insülin direnci belirteçlerinin bitki açısından zengin yaklaşımı izleyenlerde daha düşük olması şaşırtıcı değil.

Ancak çalışmada bazı sınırlamalar var. Diyet, yalnızca çalışmanın başlangıcında kendi kendine rapor edildi ve çalışma katılımcıları diyabeti kendi kendine bildiren iyi eğitimli beyaz Amerikalı kadınlardan oluşan belirli bir gruba aitti, bu da onu diğer etnik kökenlere daha az uygulanabilir hale getiriyor. Yine de bu çalışma randomize bir klinik çalışma olmasa da, klinisyenlere Akdeniz diyetinin daha yüksek tüketiminin uzun vadeli kardiyo-metabolik sonuçları iyileştirdiği bilgisini veriyor.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 26.11.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Üniversite Kampüslerinde COVID için 3 Adım

Yeni bir araştırmaya göre maske kullanımı, sosyal mesafe ve rutin testlerin bir kombinasyonu ABD üniversite kampüslerindeki neredeyse tüm COVID-19 enfeksiyonlarını ortadan kaldıracak. Araştırmacılar, orta büyüklükteki bir üniversite... Devamını okuİklim Değişikliği Çocuklarda Kötü Beslenmeye Neden Oluyor

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin neden olduğu yükselen sıcaklıkların, dünyanın birçok yerinde küçük çocuklar arasında düşük beslenme kalitesi ve yetersiz beslenme oranlarına olumsuz katkıda bulunduğunu söylüyor. Vermont... Devamını okuABD'ye Uçan Kişiler İçin Negatif COVID-19 Testi Gerekecek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri'ne uçan insanların 26 Ocak'tan itibaren negatif bir COVID-19 test sonucunun kanıtını göstermeleri gerekecek. Hava yolcuları... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.