Alzheimer riskinizi %60 azaltmak ister misiniz?

3.000 araştırma katılımcısının verilerini içeren bir çalışmada gösterildi ki; daha sağlıklı yaşam tarzı davranışlarını birleştirmek Alzheimer hastalığı için riski önemli ölçüde düşürüyor. Belirtilen beş sağlıklı davranışın dördüne veya hepsine bağlı kalanların Alzheimer riskinin %60 daha düşük olduğu bulunmuştur.

Araştırmacılar, her katılımcıyı, önemli sağlık yararları olan beş sağlıklı yaşam tarzı faktörüne göre puanlandırdı:

Fiziksel aktivite; haftada en az 150 dakika orta ila şiddetli fiziksel aktivite sağlıklı yaşlanmanın önemli bir parçasıdır.

Sigara; yapılan araştırmalar, onlarca yıldır sigara içen 60 yaş ve üstü insanlarda bile sigarayı bırakmanın sağlığı iyileştireceğini doğrulamıştır.

Alkol kullanımı; alkol kullanımını sınırlamak bilişsel sağlığa yardımcı olabilir.

Diyet; Akdeniz diyetini ve Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları (DASH) diyetini birleştiren Nörodejeneratif Gecikme (MIND) diyeti.

Geç yaşam bilişsel faaliyetlerine katılım; zihni aktif tutarak entelektüel olarak meşgul olmak beyne fayda sağlayabilir.

Alzheimer riskinin iki ila üç sağlıklı yaşam faktörü olanlarda %37, dört ila beş sağlıklı yaşam faktörü olanlarda %60 daha düşük olduğu görüldü. NIA Nörobilim Bölümü program direktörü Dallas Anderson, “Bu popülasyon temelli çalışma, Alzheimer hastalığı riskinde birden fazla faktörün nasıl rol oynadığının resmini çizmeye yardımcı oluyor,” diyor. “Net bir neden ve sonuç sonucu değil, ikili veri kümeleri ve riskin azaltılmasına yol açtığı görülen değiştirilebilir yaşam tarzı faktörlerinin kombinasyonu nedeniyle güçlü bir bulgu.”

National Institute on Aging - NIA (National Institutes of Health - NIH' in bir departmanı) şu anda Alzheimer ve bunamalarla ilgili 230'dan fazla aktif klinik çalışmayı finanse etmektedir. Bunlardan 100'den fazlası egzersiz, diyet, bilişsel eğitim, uyku veya kombinasyon terapileri gibi ilaç dışı yaklaşımlardır.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 08.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.