Anneler, Çocuklar Tavsiyelerinizi Reddetse Bile, Bu Onlara Hala Yardımcı Olur

Çocuğunuza tavsiyelerde bulunmak bazen duvarla konuşmak gibi mi geliyor? Endişelenmeyin: Yeni araştırmalar, ergenlik çağındaki çocuğunuz veya ergenlik çağındaki çocuğunuz tavsiyenize kesinlikle "olmaz" dediğinde bile tavsiyenizin muhtemelen bir etki yarattığını gösteriyor. Başka bir gün kullanıma hazır olmak üzere çocuğunuz tarafından kayda alınıyor.

Illinois Üniversitesi’nden araştırmacı Kelly Tu, "Çocuklarin anlik tepkisi direnç veya isteksizlik olabilir, ancak sorunu nasıl yeniden çerçevelendirecekleri, diğer açıklamaları nasıl değerlendirecekleri veya deneyimlerden öğrendikleri hakkında nasıl düşünecekleri konusundaki tavsiyeler onlara ulaşıyor. Bunu işlemek ve değerlendirmek için zamana ihtiyaçları olabilir. Belki de tartıştıkları belirli durumda bunu faydalı bulmazlar. Ama yine de yeni deneyimlerle karşılaştıklarında alet kutularından çıkarabilecekleri bazı stratejiler var çünkü anneleri onlara akademik zorluklar hakkında düşünmeleri için farklı yollar verdi."

Çalışma, çocuğun beşinci sınıfta olduğu 100 anne-çocuk çiftine odaklandı. Tu, ekibinin bu yaşa (yaklaşık 11) odaklandığını çünkü ilkokuldan ortaokula geçişe hazır olan çocuklar için sosyal ve akademik açıdan zor bir dönem olduğunu söyledi. Anne-çocuk çiftinden, çocuğun yakın zamanda yaşadığı bir akademik sorun hakkında beş dakika konuşmaları istendi. Bir anne çocuğuna belirli bir akademik konuyu ele alması konusunda tavsiyede bulunduğunda, çocuk genellikle sorunu çözmek için "aktif" bir strateji içeren bir yanıt alır. Annelerin verdiği üç yaygın tavsiye; sorunun doğasını yeniden düşünmek veya yeniden çerçevelemek (bilişsel yeniden değerlendirme), çocuğun kendisinin bir çözüm aramasını içeren strateji oluşturma, çocuğu sorunu çözmesine yardımcı olabilecek bir arkadaşına, öğretmenine veya aile üyesine yönlendirmek. Hiçbir ebeveyni şaşırtmayacak şekilde, bu bilgelik incileri çocuk tarafından sıklıkla reddedilme veya belirsiz "her neyse" ile karşılandı - "belki" veya "bilmiyorum" gibi bir cevap. Tu, bunun çocuğunuzun tavsiyelerinizi dikkatlice düşünmediği anlamına gelmediğini söyledi. Ergenlik döneminde pek çok çocuğun artık annelerinin rehberliğine güveniyormuş gibi görünmek istemediğini söyledi. Ancak çocuklardan ve öğretmenlerinden gelen raporlara göre, tavsiyelerin işe yaradığı ve çocuklara ilerlemelerinde yardımcı olduğu görülüyor. Tu'nun grubu, belki de beklenmedik bir şekilde, bir annenin "bilişsel yeniden değerlendirme" tavsiyesini reddeden veya bu tavsiyeye kayıtsız kalan çocukların aslında bu tavsiyeyi benimseyen çocuklara göre okulda daha fazla gelişme eğiliminde olduklarını buldu. Bunun neden böyle olduğu açık değil. Tu'ya göre, bir çocuk annesinin tavsiyesini kabul ettiğinde, bunu sadece konuşmayı bitirmek ve devam etmek için yapıyor olabilir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 28.05.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Depresyonun 6 Türü Olabilir ve Beyin Taramaları Bunları Ayırabilir

Beyin taramaları kullanılarak depresyon altı farklı türe ayrılabilir; bu, birçok kişinin tedavisini iyileştirebilecek bir keşif. Araştırmacılar, depresyon veya anksiyete teşhisi konulan 801 kişinin beyin taramalarını analiz etti. ... Devamını okuÇift Mutant Mevsimsel Grip Virüsü

ABD sağlık yetkilileri tarafından iki insanda "çift mutant" H1N1 gribi vakası bildirildi. I223V ve S247N olarak adlandırılan bu iki mutasyon ne yazık ki, önde gelen grip antivirallerinden olan oseltamivir’in etkiliğini düşürüyor. CDC'... Devamını okuBaş Ağrınız: Ne Anlama Gelebilir ve Bu Konuda Ne Yapılabilir?

Başınızda ağrı, baskı ve zonklama olduğunda en kötüsünü düşünebilirsiniz: Beyin tümörü mü? Penn State Health Medical Group'un tıbbi direktörü Dr. John Messmer, baş ağrısının kendi başına bir tümörün ortak bir belirti... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.