Güncel Sağlık Haberleri » Antibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Antibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Fareler üzerinde yapılan yeni araştırmaların sonuçlarına göre antibiyotik tedavisini kısıtlamak da dirençli bakterilerin yayılmasını önlemekte yeterli olmayabilir . İsviçreli bilim adamları bağırsakta yaşayan bakterilerde antibiyotik direncinin yayılmasının yeni mekanizmalarını buldular.

(Nature) dergisinde yayınlanan araştırmada, gereğinde uyku durumuna geçebilen kalıcı bakterilerin direnç geliştirme mekanizmalarıyla ilgili yeni bulgular elde edildi. Direnci önlemek için yalnızca antibiyotik kullanımından kaçınmak yeterli değil, direnç genlerinin yayılmasını önlemek istiyorsak, dirençli bakterilerin yayılmasını baştan hijyen önlemleri ya da aşılarla durdurmaya çalışmalıyız.

ABD’ de bugün yaklaşık 2 milyon kişide antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler var ve 23000 kişi bunların neden olduğu hastalıklardan ölüyor. Onun için konunun daha iyi anlaşılması önem taşıyor.

Araştırmacılara göre bakteriler birbirlerinden direnç genleri transfer ediyor ya da spontane mutasyonlarla da dirençli genler ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle bu konuda daha çok tetikte olmak ve bakterileri direnç kapasiteleri yönünden dikkatle izlemek gerekiyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 10.09.2019

Facebook sayfamızı beğenerek güncel sağlık haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Bağırsak bakterileri bağırsak kanseri gelişimini etkiliyor mu?

Bazı çalışmalara göre bağırsaklardaki bakteri popülasyonları bağırsak kanserinin başlangıcını öngörmekte yardımcı olabilir. Bağırsak kanseri, diğer adıyla klorektal kanser, ABD’de 3. en yaygın kanserdir ve kadın ve erkekl... Devamını okuDemirden Açısından Zengin Gıdalar Domatesin Yararını Azaltabilir

Domatesin sağlığa birçok yararı olduğu bilinen bir olgu. Bu olumlu etkilerin çoğu içerdiği likopenle bağlantılı. Likopen domateslerde bulunan antioksidanlarla dolu bir karotenoid.Pozitif etkileri arasında kanser ve hipertansiyona kar... Devamını okuİşitme Cihazları Depresyonu, Bunamayı ve Düşmeleri Azaltıyor

Yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre işitme cihazları işitme kaybı olan yaşlılara işitmeye katkıda bulunma dışında da yararlar sağlıyor. İstatistiklere göre A.B.D.’de 65-74 yaş arasındaki her dört yaşlıdan birinde, 75 ya... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.