Aşı haberleri

İngiltere, dünya çapında milyonlarca insanı aşılama yarışında Pfizer'in aşısını onayladı ve bir koronavirüs aşısının acil kullanımına izin veren ilk Batı ülkesi oldu. Bu bir aşıya duyulan acil ihtiyaç ile bir aşının güvenli olduğuna dair net işaretler aramanın öneminin nasıl dengeleneceği konusunda küresel bir tartışmayı tetikledi. İngiliz hükümeti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının uygulamaya başlaması için önümüzdeki hafta 800.000 dozun hazır olacağını söyledi.

Aşı geliştirmeye yönelik küresel yarış şaşırtıcı derecede hızlı oldu. Araştırmacılar, dünya çapında klinik deneylerde 57 aşıyı test ediyor ve yaklaşık 100 aşı da hayvanlarda veya hücrelerde test ediliyor. Çin ve Rusya, uzmanların güvenlik endişelerini artırdığını söylediği geç aşama denemelerin sonuçlarını beklemeden aşıları onayladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Salı günü bir danışma kurulu, sağlık çalışanları ve huzurevi sakinleri ve personelinin herhangi bir onaylı koronavirüs aşısını ilk alan kişiler olmasını öneren bir aşı dağıtım planını onayladı. Times'ın bildirdiğine göre, ajansın Pfizer aşısına acil durum izni verip vermeyeceğine karar vermek için bir FDA danışma paneli 10 Aralık'ta toplanacak.

Bu arada Moderna, koronavirüs aşısının acil kullanım izni için Pazartesi günü başvurdu ve Times'ın bildirdiğine göre ilk atışlar 21 Aralık gibi erken bir zamanda verilebilir. Moderna'nın başvurusu, aşısının yüzde 94.1 etkili olduğunu ve 30.000 kişiyle yaptığı çalışmanın, aşının işe yarayıp yaramadığını belirlemek için gereken bilimsel kriterleri karşıladığını gösteren verilere dayanıyor. Times, tüm veri setinden elde edilen bulgunun, aşının yüzde 94,5 etkili olduğunu tespit eden önceki verilerle uyumlu olduğunu söyledi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 03.12.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Üniversite Kampüslerinde COVID için 3 Adım

Yeni bir araştırmaya göre maske kullanımı, sosyal mesafe ve rutin testlerin bir kombinasyonu ABD üniversite kampüslerindeki neredeyse tüm COVID-19 enfeksiyonlarını ortadan kaldıracak. Araştırmacılar, orta büyüklükteki bir üniversite... Devamını okuİklim Değişikliği Çocuklarda Kötü Beslenmeye Neden Oluyor

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin neden olduğu yükselen sıcaklıkların, dünyanın birçok yerinde küçük çocuklar arasında düşük beslenme kalitesi ve yetersiz beslenme oranlarına olumsuz katkıda bulunduğunu söylüyor. Vermont... Devamını okuABD'ye Uçan Kişiler İçin Negatif COVID-19 Testi Gerekecek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri'ne uçan insanların 26 Ocak'tan itibaren negatif bir COVID-19 test sonucunun kanıtını göstermeleri gerekecek. Hava yolcuları... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.