Aşı için umut verici gelişmeler

New England Tıp Dergisi'nde 14 Temmuz'da yayınlanan habere göre, Moderna tarafından oluşturulan aşı, 28 gün arayla iki doz alan 45 sağlıklı katılımcının hepsinde bağışıklık tepkisi üretti. Aşı (şimdilik mRNA-1273 olarak adlandırılmıştır), COVID-19 koronavirüsü'ne karşı bir bağışıklık tepkisini tetiklemek için haberci RNA (mRNA) kullanır. Virüsten genetik olarak türetilmiş olan mRNA aşısı doğal bir COVID-19 enfeksiyonunu taklit ederek, vücudu gelecekteki enfeksiyonlara karşı koruyacak antikorlar üretilmesini sağlar.

Aşı verilen kişilerin yarısından fazlası, yorgunluk, titreme, baş ağrısı ve kas ağrısı gibi bazı yan etkiler geliştirdi. Bununla birlikte, sadece en yüksek dozu alan kişiler ciddi olumsuz etkiler bildirdiler ve önemli güvenlik endişeleri tespit edilmedi. Baltimore'daki Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'nden kıdemli bir akademisyen olan Dr. Amesh Adalja, "Sonuçlar umut vericidir, ancak daha sonraki aşamadaki klinik çalışmalarda daha fazla onay ve detaylandırmaya ihtiyaç duyulmaktadır." dedi, mRNA aşılarının, ortaya çıkan patojenler için bir aşıya giden en hızlı yol olma kabiliyetine büyük ilgi duyulmaktadır.

Moderna, 18 ila 55 yaş arası 300 sağlıklı yetişkin ve 56 yaş ve üzeri 300 yetişkin ile 2. faz klinik çalışmalarına başlıyor. Katılımcılar rastgele olarak düşük dozda aşı, yüksek doz aşı ve plasebo alacak ve araştırmacılar her üç grubun ilerlemesini takip edecek. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, koronavirüs aşılarını ve tedavilerini Amerikan halkına mümkün olan en kısa sürede ulaştırmak için, Moderna'ya 483 milyon dolara kadar ödeme yapmayı kabul etti.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 15.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.