Bağımlılık Bozukluğunda Genler

Araştırmalar, madde bağımlılığı için genetik belirteçler olduğunu ve uyuşturucu ve alkol kullanım bozukluklarını önlemenin ve tedavi etmenin daha etkili yollarına ışık tutabileceğini gösteriyor.

ABD Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü müdürü Dr. Nora Volkow, genetiğin sağlığı belirlemede önemli bir rol oynadığını ancak kader olmadığını söyledi. Bir haber bülteninde, "Genomik çalışmalardan umudumuz, bir kişiyi madde kullanım bozukluklarına karşı koruyabilecek veya yatkınlaştırabilecek faktörleri daha fazla aydınlatmak - önleyici hizmetleri genişletmek ve bireyleri uyuşturucu kullanımı hakkında bilinçli kararlar verme konusunda güçlendirmek için kullanılabilecek bilgiler" dedi. ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinden. Volkow, "Genetiği daha iyi anlamak, bizi, en fazla faydayı sağlamak için bireyin benzersiz biyolojisine, çevresine ve yaşanmış deneyimine göre uyarlanmış kişiselleştirilmiş müdahaleler geliştirmeye bir adım daha yaklaştırıyor" dedi.

Madde kullanım bozukluklarını daha iyi anlamak için araştırmacılar, 1 milyondan fazla insanın genomik verilerini taradı. Araştırmacılar genomda genel bağımlılık riskiyle ilişkili alanların yanı sıra alkol, nikotin, esrar ve opioidleri içeren spesifik riskleri belirlediler. Çalışmaya göre, tanımlanan genomik model, aynı anda iki veya daha fazla madde kullanım bozukluğuna sahip olmayı da öngördü. Ayrıca, psikiyatrik bozukluklar, intihar davranışı, solunum yolu hastalığı, kalp hastalığı ve kronik ağrı durumları dahil olmak üzere daha yüksek zihinsel ve fiziksel hastalık riskinin bir göstergesiydi. Bulgular ayrıca dopamin sisteminin bağımlılıktaki rolünü de pekiştiriyor. Dopamin, beyinde diğer şeylerin yanı sıra ödül, motivasyon ve kaygı ile ilgili kimyasal bir habercidir. Çalışma, bağımlılık bozukluklarının altında yatan genlerin kombinasyonunun, dopamin sinyalinin düzenlenmesi ile ilişkili olduğunu buldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 2021'de 12 yaş ve üzeri 46 milyon kişi en az bir madde kullanım bozukluğu yaşadı. Yaklaşık 107.000 kişi aşırı dozda uyuşturucudan öldü.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 25.03.2023

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Uçak Hijyeni

Pandemi, hava yolculuğunun bulaşıcı hastalıkların yayılması açısından taşıdığı riskin altını çizdi ve sağlık acil durumu geçmiş olsa bile bu risk devam ediyor. Houston'daki Baylor Tıp Fakültesi'nde aile ve toplum hekimliği ... Devamını okuSıcak Hava Dalgası Yayılırken İpuçları

Uzmanlar, vücut ısısı arttıkça herkesin ısıya bağlı hastalık riski altında olduğu konusunda uyarıyor. Rutgers New Jersey Tıp Fakültesi New Jersey Zehir Kontrol Merkezi'nin yöneticisi ve tıbbi direktörü Diane Calello, "Ne yazık ki... Devamını okuDepresyonun 6 Türü Olabilir ve Beyin Taramaları Bunları Ayırabilir

Beyin taramaları kullanılarak depresyon altı farklı türe ayrılabilir; bu, birçok kişinin tedavisini iyileştirebilecek bir keşif. Araştırmacılar, depresyon veya anksiyete teşhisi konulan 801 kişinin beyin taramalarını analiz etti. ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.