Beyin Demirini Düşüren Diyetler Hafızanızı Keskin Tutabilir

Küçük bir araştırma, düzenli olarak balık, fındık ve zeytinyağı gibi yiyecekleri yiyen yaşlı yetişkinlerin beyinlerinde daha az demir birikimine ve daha keskin hafızalara sahip olabileceğini gösteriyor.

Beynin normal çalışması için belirli bir düzeyde demir gerekir, ancak yaşlanan beyin fazla miktarda demir biriktirebilir. Ve bu aşırı demir, bilişsel gerileme ile bağlantılıdır - bunamaya yol açabilecek hafıza ve düşünme becerilerinde yavaş bir bozulma. Yeni çalışmanın baş araştırmacısı Valentinos Zachariou, ekstra demirin aslında zihinsel gerilemeye neden olup olmadığı veya birikimini sınırlamanın bunamayı önleyeceği henüz net değil, dedi. Ancak Lexington'daki Kentucky Üniversitesi'nde sinirbilim araştırmacısı olan Zachariou, diyetin bunu yapmanın potansiyel bir yolu olduğunu söyledi. Ekibi, E vitamini ve balık, kabuklu yemişler, zeytin ve aspir yağları gibi gıdalarda bulunan belirli yağ asitleri de dahil olmak üzere, belirli diyet besinlerinin koruyucu olabileceğine dair ipuçları buldu.

Araştırmacılar, MRI beyin taramalarını kullanarak, bu besin maddelerini en yüksek miktarda alan yaşlı yetişkinlerin beyin dokularında daha küçük demir konsantrasyonlarına sahip olma eğiliminde olduğunu buldular. Ayrıca, diyetlerinde bu besinlerden göreceli olarak yoksun olan akranlarına kıyasla, standart hafıza testlerinde ortalama olarak daha iyi performans gösterdiler. Çalışma, 61 ila 86 yaşları arasındaki 73 sağlıklı yetişkini içeriyordu. Geçen ay belirli yiyecekleri alımlarının yanı sıra egzersiz ve içme alışkanlıklarını bildirdiler. Sonuç olarak, bir grup besin, hem beyin demiri konsantrasyonları hem de hafıza performansı ile ilişkili olarak göze çarpıyordu: yapraklı yeşillikler, kabuklu yemişler ve bitkisel yağlar gibi gıdalarda bulunan E vitamini; balık, tavuk ve sığır karaciğerinde bulunan lizin; balık ve zeytin, soya fasulyesi ve aspir yağları gibi kaynaklardan elde edilen DHA omega-3 yağ asitleri; ve LA omega-6 yağları, aynı zamanda bu bitkisel yağlarda, ayrıca badem ve buğday tohumunda bulunur.

Düzenli olarak yaşlı yetişkinlerle çalışan Seattle merkezli kayıtlı bir diyetisyen olan Angel Planells, "Bunlar daha fazla araştırma yapılmasını gerektiren olumlu sonuçlardır. İyi beslenerek, fiziksel olarak aktif olarak, zihinsel olarak meşgul kalarak, zihinsel sağlığımıza dikkat edildiğinden emin olarak ve uyuyarak yeterli dinlenme ve iyileşme sağlayarak hepimiz zarif bir şekilde yaşlanalım" dedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 14.09.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Pandemi Sırasında Kuşlar

Yeni araştırmalara göre COVID-19 kısıtlamalar sizi iç mekanlara zorlarken kuşları Kuzey Amerika'ya geri getirdi. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da kuş gözlemcileri, geçen yıl pandemi kısıtlamalarının başlamasından bu yana ka... Devamını okuBir Bilgisayar Programı Meme Kanserinin Saptanmasına Yardımcı Olabilir mi?

Yeni bir araştırma, bir yapay zeka aracının radyologların ultrason görüntülerinde meme kanserini tespit etmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. New York'taki NYU Grossman Tıp Okulu'nda radyoloji yardımcı doçenti Krzysztof Ge... Devamını okuCDC, Milyonlarca Amerikalı İçin Destek Aşılarını Onayladı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Perşembe günü milyonlarca yaşlı ve yüksek riskli Amerikalı için Pfizer'in koronavirüs aşısının destekleyici dozlarını önerdi ve savunmasızları virüslerden korumaya yönelik ulusal çabada... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.