Bilim İnsanları Uzamış Kovid-19'un Anahtarını Bulmuş Olabilir

COVID-19 virüsü enfeksiyonu, yorgunluk, kas ağrısı ve depresyonla ilişkilendirilen bir bağışıklık sistemi proteininin üretimini tetikliyor. Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacıların raporuna göre, uzamış Kovid-19'dan muzdarip insanlar için bu aşırı protein üretimi durmuyor. Cambridge Terapötik İmmünoloji ve Bulaşıcı Hastalık Enstitüsü'nden çalışmanın ortak yazarı Dr. Benjamin Krishna ve arkadaşlarının araştırmasına göre ayrıca SARS-Cov-2'ye karşı aşılama, interferon gama (IFN-γ) adı verilen suçlu proteinin üretimini azaltıyor gibi görünüyor.

Bu çalışmada Krishna'nın ekibi, Birleşik Krallık'taki sağlık tesislerine kabul edilen 111 COVID hastasının sonuçlarını takip etti. Hasta semptomları tanıdan bir ay, üç ay ve altı ay sonra gözlendi. Araştırmacılar bu hastalardan 55'ini "akut COVİD-19'dan en az 5 ay sonra ciddi semptomlar yaşayan" Uzamış COVID hastası olarak belirlediler. Cambridge bilim insanları tüm hastalardan alınan kan örneklerini analiz etti ve SARS-Cov-2 enfeksiyonunun, hastaların beyaz kan hücrelerinde IFN-γ proteini üretiminde bir artışı tetiklediğini buldu. IFN-γ üretimi, sonunda COVID semptomları düzelen kişilerde azalırken, Uzun COVID hastalarında IFN-γ seviyeleri inatla yüksek kaldı. Araştırmacılar 55 Uzamış COVID hastasını 31 aya kadar takip etti. Bu süre zarfında hastaların %60'ında semptomlarda azalma görüldü ve bu da kandaki IFN-γ düzeylerinin düşmesiyle aynı zamana denk geldi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 23.02.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Beyninizi Zorlayan İş, Yaşlandıkça Zinde Kalmanıza Yardımcı Olur

Yeni bir çalışma, zihninizi zorlayan işlerin beyninizin daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Norveç Oslo Üniversitesi Hastanesi'nden araştırmacı Dr. Trine Holt Edwin: "yaşamın farklı a�... Devamını okuABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk ... Devamını okuDikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu? Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sa�... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.