Bipolar bozuklukta EKT

Elektrokonvülsif terapi (EKT) - genellikle "şok tedavisi" olarak bilinir - kötü bir üne kavuşmuştur. Araştırmacılar, standart tedavilere yanıt vermeyen bipolar hastalar arasında EKT'nin bir cankurtaran olabileceğini, kontrol dışı ruh hali dalgalanmalarını önlediğini ve intihar riskini önemli ölçüde azalttığını buldular.

Kendi türünün en büyüklerinden biri olan bu çalışma, 2006 ile 2019 yılları arasında tek bir psikiyatri kliniğinde bipolar bozukluk için EKT uygulanan 670 İtalyan yetişkini izledi. Genel olarak, hastaların% 72'si EKT'ye iyi bir yanıt gösterdi, yaklaşık 10 kişiden altısı için EKT, sanrılar, saldırganlık, işbirliği yapmama, duygusal aşırı duyarlılık, fiziksel hiperaktivite ve paranoya dahil olmak üzere bir dizi zayıflatıcı semptomdan kurtulma sağladı. Hastaların dörtte birinden biraz fazlasında depresyon ve anksiyete hafifletildi.

Pisa Üniversitesi'nden Dr. Giulio Brancati eskiden elektroşok hastalarına tedavi sırasında ilaç verilmediğini ve bunun da "genellikle ciddi kas-iskelet sistemi komplikasyonlarına yol açtığını" belirtti. Brancati, 1950'lerde film ve romanlardaki "grafik tasvirlerin" damgalanma ve korkuya eklendiğini söyledi. Sonuç: Yıllar geçtikçe, EKT bir tedavi seçeneği olarak gözden düştü. Ancak bugünün EKT'si, "Frances" veya "One Flew Over the Cuckoo's Nest" filmindeki gibi korkutucu sinematik tasvirlerin konusu değil. Brancati, modern EKT'nin genel anestezi ve kas gevşetici ilaçların bir kombinasyonu altında uygulandığını ve bunun "kırık riskini önemli ölçüde azalttığını" açıkladı. Ve elektrik konfigürasyonları revize edilerek tedavi sonrası yönelim bozukluğu ve hafıza kaybı riskini önemli ölçüde azalttı.

Bulgulara dayanarak Brancati'ye göre, EKT şiddetli epizodik sendromlar için, özellikle manik, depresif ve psikotik semptomlar iç içe geçtiğinde ortaya çıkabilecek aşırı heyecan, huzursuzluk, düşmanlık ve şüphe türleri için değerli bir tedavi olarak görülmelidir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 28.09.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Havalar soğudukça korona önlemleri

Bir uzman, hava soğudukça ve sosyal aktiviteler kapalı ortamlara kaymaya başlayınca, Amerikalıların koronavirüsün yayılmasını önlemek için adımlar atması gerektiğini söylüyor. Virginia Tech Üniversitesi'nde bir halk sağlığ... Devamını okuRemdesivir tartışmaları

Dünya Sağlık Örgütü, ilacın COVID-19'dan ölümü önlemede veya hastanede geçirilen süreyi azaltmada çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını gösteren remdesivir üzerindeki araştırma sonuçlarını savundu. DSÖ'nün... Devamını okuÇin'de inaktive COVID aşısı

Küçük, erken aşamalı bir klinik çalışmanın ön sonuçlarına göre, deneysel bir COVID-19 aşısının güvenli olduğu ve sağlıklı insanlarda bir bağışıklık tepkisini tetiklediği görüldü. İnaktive edilmiş tam SARS-CoV-2 virüs... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.