Biraz Stres İyidir

Georgia Üniversitesi Aile ve Tüketici Bilimleri Koleji'nden doçent Assaf Oshri; "Stresin kötü sonuçları biliniyor. Ancak sınırlı stresin etkileri hakkında daha az bilgi var. Bulgularımız, düşük ila orta düzeyde algılanan stresin, çalışma belleği nöral aktivasyonu ile ilişkili olduğunu ve bunun da daha iyi zihinsel performansla sonuçlandığını gösteriyor. Çalışan hafıza, bir telefon numarasını hatırlamak veya bir yere nasıl gidileceğine dair yol tarifini hatırlamak gibi şeyler için her gün kullandığınız kısa süreli bilgidir.

Araştırma için araştırmacılar, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından desteklenen bir proje olan Human Connectome Projesi'nden MRI taramalarını analiz ettiler. Taramalar, farklı ırk ve etnik kökene sahip 1000'den fazla kişiden geldi. Düşük veya orta düzeyde stres düzeyine sahip olduğunu bildirenler, beynin çalışma belleğini içeren bölümlerinde artan aktiviteye sahipti. Bulgular, bu arada, yüksek stres bildirenlerin bu alanlarda düşüş yaşadığını gösterdi.

Çalışma yazarları, kronik kötü stresin beyin yapısını değiştirebileceğini ve gri madde pahasına beyaz maddede artışa yol açabileceğini belirtti. Gri madde; kas kontrolü, karar verme, öz kontrol ve duygusal düzenleme ile ilgilidir. Çalışma, kronik stresin migren baş ağrıları, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini de artırabileceğine dikkat çekti.

Oshri'nin ekibi tarafından yapılan araştırmalar, düşük veya orta düzeyde stresin, dayanıklılık oluşturmaya ve depresyon ve antisosyal davranışlar gibi zihinsel sağlık bozuklukları geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 30.11.2022

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Buz ve Kar Bileklerinize, Ellerinize Nasıl Zarar Verebilir?

Bir ortopedi uzmanı, kaygan zeminde ciddi yaralanmalardan veya karla gizlenmiş tehlikelerden kaçınmak için bazı ipuçları sundu. El ve üst ekstremite cerrahisi uzmanı Dr. Richard Samade; "İnsanlar kış aylarında yaralandığında, genelli... Devamını okuGenler, Mahalle Yoksulluğu ve İnme Riski

Zenginlik ve sağlıkla ilgili eşitsizlikleri vurgulayan yeni araştırmaya göre, genetik bir skor daha yüksek inme riskini belirleyebiliyor olabilir, ancak yalnızca en ayrıcalıklı mahallelerde yaşayan insanlar için . Araştırmacılar, e... Devamını okuBir Çalışma Daha Ultra İşlenmiş Gıdaları Daha Yüksek Kanser Riskine Bağlıyor

Gazlı gazozlar, mikrodalgada pişirilebilen yemekler ve paketli kurabiyeler, hareket halindeki insanlar için uygundur, ancak bu insanlar tek yedikleri şey buysa istedikleri kadar ileri gidemeyebilirler. Araştırmacılar, ultra işlenmiş gıdalar... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.