Canlı Müzik Daha İyi Hissediliyor

Yeni bir araştırma, canlı müzik performanslarının ruha hitap ettiğini ve beyni, kayıtlı bir melodiyi dinlemekten daha güçlü şekillerde uyardığını ortaya koyuyor.

İsviçre Zürih Üniversitesi'nden Prof. Sascha Fruhholz; "Çalışmamız, canlı müzik sırasında gerçekleştirilen hoş ve nahoş duyguların, kayıtlı müziğe göre, amigdalada (beynin duygusal merkezi) çok daha yüksek ve daha tutarlı aktiviteyi ortaya çıkardığını gösterdi. Canlı performans aynı zamanda tüm beyinde daha aktif bir bilgi alışverişini de teşvik etti; bu da beynin duygusal ve bilişsel bölümlerindeki güçlü duygusal işlemeye işaret ediyor". Gözlemler canlı bir konsere katılma deneyiminin evde kayıtlı müzik dinleyerek tekrarlanamayacağı sonucuna vardı. Fruhholz, "Bunun izi belki de müziğin evrimsel köklerine kadar uzanabilir. İnsanlar canlı müziğin duygusal deneyimini istiyor. Müzisyenlerin performanslarıyla bizi duygusal bir yolculuğa çıkarmasını istiyoruz” dedi.

Daha önceki çalışmalar, müzik dinlemenin beyindeki duygusal ve yaratıcı süreçleri uyardığını göstermişti. Canlı bir ortamda (bir müzik festivalinde, rock konserinde, opera performansında veya piyano barda) müzik dinlemenin beyinde farklı bir tepkiyi tetikleyip tetiklemediğini incelemek için araştırmacılar, canlı müzik çalan bir piyanisti dinlerken ve aynı müzisyenin çaldığı aynı müziğin kaydedilmiş bir kopyasını da dinlerken 27 kişinin MRI beyin taramasını yaptılar. Araştırmacılar, canlı müziğin, müzik performansının özellikleri ile dinleyicilerdeki beyin aktivitesi arasında daha güçlü ve olumlu bir bağlantı gösterdiğini buldu. Canlı müzik aynı zamanda duygusal deneyimler ile işitsel beyin sistemi arasında da güçlü bir senkronizasyona neden oldu. Kaydedilen müziğin bu etkisi yoktu.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 29.02.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Beyninizi Zorlayan İş, Yaşlandıkça Zinde Kalmanıza Yardımcı Olur

Yeni bir çalışma, zihninizi zorlayan işlerin beyninizin daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Norveç Oslo Üniversitesi Hastanesi'nden araştırmacı Dr. Trine Holt Edwin: "yaşamın farklı a�... Devamını okuABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk ... Devamını okuDikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu? Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sa�... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.