Çevre aydınlatması, uyku ve ruh sağlığımız.

Yeni bir araştırma; geceleri yüksek yapay ışık seviyesine sahip alanlarda yaşayan ergenlerin, daha düşük gece ışığı seviyesine sahip bölgelerde yaşayan gençlere göre daha az uykuya ve bir ruh hali bozukluğuna sahip olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Bu çalışmada, NIMH Genetik Epidemiyoloji Araştırma Şube şefi ve ortak katılımcılar, 2001'den 2004'e kadar ABD'de ulusal olarak temsil edilen bir ergen örneğinden toplanan verileri incelediler. Veri seti, 13 ila 18 yaşları arasındaki toplam 10,123 genç için bireysel ve mahalle düzeyi özellikleri, ruh sağlığı sonuçları ve uyku düzenleri hakkında bilgi içermiştir. Gençlerin geceleri dış mekan yapay ışığına maruz kalmasını ölçmek için araştırmacılar uydu görüntüleri verilerini kullandılar.

Analizler, ortalama olarak, en yüksek dış mekan ışık seviyesine sahip bölgelerdeki gençlerin yaklaşık 29 dakika sonra yatağa gittiğini ve en düşük seviyelere sahip bölgelerdeki gençlerden 11 dakika daha az uyuduğunu göstermiştir. Veriler, geceleri daha yüksek yapay ışık seviyelerinin de bir duygudurum bozukluğu veya anksiyete bozukluğu olma olasılığı ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 10.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.