Covid- 19'da ağız içinde döküntü

COVID-19'da deri döküntüleri uzun süredir biliniyor olsa da, İspanya'daki doktorlar bazı durumlarda ağzın içinde de döküntülerin meydana geldiğini bildirmektedir. Döküntüler klinik olarak enantem olarak bilinir, mukoza zarında küçük lekeler, mukoza zarlarını etkileyen birçok viral döküntünün karakteristiğidir.

Yeni İspanyol çalışması 15 Temmuz'da JAMA Dermatoloji'de yayınlandı. Madrid'deki Ramon y Cajal Üniversite Hastanesi'nden Dr. Juan Jimenez-Cauhe liderliğindeki araştırmacılar, Nisan ayı başlarında COVID-19 tanısı konan 21 hastayı ve ilişkili deri döküntülerini incelediler. Bu hastaların altısında (%29) ağızlarının iç kısmında enantem vardı. Etkilenen hastaların yaşları 40 ila 69 arasında değişiyordu ve dördü kadındı. Ağız döküntüsü, diğer COVID semptomlarının başlamasından 2 gün öncesi ve 24 gün sonrasına kadar, semptomların başlamasından ortalama 12 gün sonra ortaya çıktı. Çoğu durumda, enantem hastaların aldığı herhangi bir ilaca bağlı görünmüyordu, bu da kırmızımsı lekelerin ortaya çıkmasına neden olanın koronavirüs olduğu fikrini daha da güçlendirdi. Bu belirtinin COVID-19 ile ne kadar yaygın olduğunu henüz bilinmiyor.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 15.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.