COVID-19 mevsimsel grip gibi olacak mı?

COVID-19, bilinen diğer solunum yolu virüslerinden farklıdır, ancak zamanla grip gibi mevsimsel bir forma dönüşebilir. Senaryo birçok bilinmeyene dayanıyor ve yeni koronavirüsün hava faktörlerine göre değişeceğini varsayıyor. Endemik solunum virüsleri sıcaklık ve nem gibi hava koşullarındaki değişikliklere duyarlı olan mevsimsel bir değişiklik gösterir. SARS-CoV-2 henüz herhangi bir mevsimsellik belirtisi göstermedi. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki vakalar, o sırada dağılan tipik solunum yolu virüslerinin aksine, sıcak yaz aylarında arttı.

Lübnan'daki Beyrut Amerikan Üniversitesi'nden Hassan Zaraket'e göre daha fazla insan SARS-CoV-2'ye maruz kaldıkça, bu durum değişebilir. Bir dergi haber bülteninde, "Şimdiye kadar bildiklerimiz göz önüne alındığında, COVID-19'un eninde sonunda diğer koronavirüsler gibi mevsimsel hale geleceğini düşünüyoruz" dedi. Bununla birlikte, bulaşıcı hastalık uzmanları, COVID hakkında kesin olan bir şey varsa, o da hastalığın sürprizlerle dolu olduğu konusunda uyardı.

2003'teki şiddetli akut solunum sendromu (SARS) salgınına neden olan ve 2012 yılında ortaya çıkan Orta Doğu solunum sendromuna (MERS) neden olan koronavirüslerin her ikisi de insanlar için yeniydi ve türün enfekte hayvanlardan sıçradığına inanılıyor. Ve ikisi birbirinden farklıydı. SARS sonunda ortadan kaybolurken, MERS vakaları hala çoğunlukla Arap Yarımadası'nda görülüyor. Zaraket, MERS'in hiçbir zaman mevsimsel bir modele girmediğini, ancak aynı zamanda insanlar arasında kolayca bulaşmadığını da belirtti.

Bir kişi aynı SARS-CoV-2 suşuyla yeniden enfekte olabilir mi? Bağışıklık ne kadar sürer? Bir aşı mevcut olursa, uzun süreli koruma sağlayacak mı yoksa insanların yıllık COVID aşısına ihtiyacı olacak mı? Bilinmiyor. Sürü bağışıklığına doğru ilerlemenin tek güvenli yolu aşılamadır. Ancak bir aşı mevcut olsa bile, bu tam bir "normale dönüş" anlamına gelmeyebilir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 18.09.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Havalar soğudukça korona önlemleri

Bir uzman, hava soğudukça ve sosyal aktiviteler kapalı ortamlara kaymaya başlayınca, Amerikalıların koronavirüsün yayılmasını önlemek için adımlar atması gerektiğini söylüyor. Virginia Tech Üniversitesi'nde bir halk sağlığ... Devamını okuRemdesivir tartışmaları

Dünya Sağlık Örgütü, ilacın COVID-19'dan ölümü önlemede veya hastanede geçirilen süreyi azaltmada çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını gösteren remdesivir üzerindeki araştırma sonuçlarını savundu. DSÖ'nün... Devamını okuÇin'de inaktive COVID aşısı

Küçük, erken aşamalı bir klinik çalışmanın ön sonuçlarına göre, deneysel bir COVID-19 aşısının güvenli olduğu ve sağlıklı insanlarda bir bağışıklık tepkisini tetiklediği görüldü. İnaktive edilmiş tam SARS-CoV-2 virüs... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.