COVID ABD'nin Yaşam Beklentisinde Büyük Düşüşe Neden Oldu

ABD'de koronavirüs pandemisi tam olarak ne kadar ölümcül oldu? Yeni araştırma, yaşam beklentisini bir buçuk yıl azaltmada büyük bir etkisi olduğunu doğruladı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden araştırmacılar, bunun 2003'ten bu yana en düşük yaşam beklentisi ve II. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük bir yıllık düşüş olduğunu buldu. Genel yaşam beklentisi 2019'da yaklaşık 79'dan 2020'de yaklaşık 77'ye düştü. Sadece bu da değil, pandemi sırasında erkekler ve kadınlar arasındaki yaşam beklentisi farkı yaklaşık altı yıla çıktı. Araştırmacılar, 2000 ve 2010 yılları arasında aradaki farkın beş yılın biraz altına düştüğünü belirtti. Bulgular, yaşam beklentisindeki düşüşün temel olarak düşüşün %74'ünü oluşturan COVID-19 kaynaklı ölümlerden kaynaklandığını gösterdi. Düşüşün yaklaşık %11'i kazalardan ve kasıtsız yaralanmalardan kaynaklanan daha fazla ölümden kaynaklandı. Uyuşturucu aşırı dozları, tüm kasıtsız yaralanma ölümlerinin üçte birinden fazlasını oluşturuyordu. NCHS, aşırı doz ölümlerinin 2020'de 93.000'den fazla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Amerikan Halk Sağlığı Derneği'nin yönetici direktörü Dr. Georges Benjamin'e göre, "Rapor bize COVID'nin yalnızca doğrudan COVID ölümlerini değil, elbette muhtemelen daha da kötüleşen diğer hastalıklar üzerindeki derin etkisini birçok yönden anlatıyor. Bir yıllık yaşam beklentisini kaybetmek çok büyük bir şey. Daha etkili bir şekilde müdahale etseydik, elbette COVID'den daha az ölüm olurdu. Erkenden, halk sağlığı konusunda daha etkili bir ulusal liderliğimiz, çok daha agresif testler ve temaslı takibimiz olsaydı daha iyi olurdu. Hala bir pandemiye sahip olurduk, yine de kötü olurdu, ama o kadar kötü değil." Benjamin, insanları COVID-19'a karşı aşılatmanın şart olduğunu, ancak bunun yaşam beklentisini iyileştirmenin tam cevabı olmadığını söyledi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 22.07.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Pandemi Sırasında Kuşlar

Yeni araştırmalara göre COVID-19 kısıtlamalar sizi iç mekanlara zorlarken kuşları Kuzey Amerika'ya geri getirdi. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da kuş gözlemcileri, geçen yıl pandemi kısıtlamalarının başlamasından bu yana ka... Devamını okuBir Bilgisayar Programı Meme Kanserinin Saptanmasına Yardımcı Olabilir mi?

Yeni bir araştırma, bir yapay zeka aracının radyologların ultrason görüntülerinde meme kanserini tespit etmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. New York'taki NYU Grossman Tıp Okulu'nda radyoloji yardımcı doçenti Krzysztof Ge... Devamını okuCDC, Milyonlarca Amerikalı İçin Destek Aşılarını Onayladı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Perşembe günü milyonlarca yaşlı ve yüksek riskli Amerikalı için Pfizer'in koronavirüs aşısının destekleyici dozlarını önerdi ve savunmasızları virüslerden korumaya yönelik ulusal çabada... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.