COVİD vakaları 12 kat fazla mı?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki asemptomatik yayıcılar ve yeterli test yapılmaması nedeniyle Dünyadaki koronavirüs vakalarının sayısı aslında bildirilenden 12 kat daha fazla olabilir. Ölüm sayıları söz konusu olduğunda fark daha az dramatiktir, araştırmacılar gerçek ölümlerin muhtemelen bildirilen ölümlerden 1,5 kat daha yüksek olduğunu tahmin ediyorlar.

Bu sonuçlara ulaşmak için, bilim adamları en çok etkilenen ülkelerin 84'ünü (toplam 4.7 milyardan fazla insan) incelediler ve 18 Haziran tarihinde 88.5 milyon vaka ve 600.000 ölüm olduğu sonucuna vardılar. Cambridge, Mass'daki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Sloan Yönetim Okulu'ndaki araştırma ekibine göre, araştırmadaki ülkeler hala sürü bağışıklığı için gereken sayının çok altındalar. Araştırmacılar, eğer aşı ve tedavi alanında gelişme olmazsa , 2021 baharında 249 milyon vaka ve 1.75 milyon ölüm olabileceğini uyardı. Bugüne kadar enfekte olduğu tahmin edilen nüfusu en yüksek olan ülkeler; Ekvador (%18), Peru (%16.6), Şili (%15.5), Meksika (%8.8), İran (%7.9), Katar (%7.3), İspanya (%7.1), Amerika Birleşik Devletleri (%5.3), Birleşik Krallık (%5.2) ve Hollanda (%4.8).

Bu arada, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nden alınan veriler, ABD'nin birçok bölgesindeki gerçek koronavirüs enfeksiyon oranlarının raporlanan oranlardan 10 kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Fark Missouri'de en büyüktü. 26 Nisan itibariyle, 6.800 vaka olduğu bildirildi, ancak CDC, gerçek sayının 162.000 olduğunu söyledi. CDC'ye göre, 1 Nisan itibariyle New York City 53.803 vaka bildirmişti, ancak gerçek enfeksiyon sayısı 12 kat daha fazla, yaklaşık 642.000 idi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 01.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.