Daha az hareketsiz kal, kanser riskini azalt.

Düzenli fiziksel aktivite insanların kanser geliştirme ve ondan ölme olasılıklarını azaltır. Amerikan Kanser Derneği, her hafta en az 150 dakika orta ila güçlü fiziksel aktivite almanızı önerir. Bununla birlikte, araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetişkinlerin dörtte birinden azının bunu başardığını göstermektedir. Daha ulaşılabilir bir amaç, oturmak için harcadığımız zamanı azaltmak olabilir.

Houston'daki Texas MD Anderson Kanser Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yapılan yeni çalışma, 2003 ve 2007 yılları arasında devam eden REGARDS çalışmasına katılan 45 yaş ve üstü 8.002 yetişkinin verilerini inceledi. Bu çalışmanın bir parçası olarak, araştırmacılar, ivme ölçerleri 7 günlük bir süre boyunca aktivite seviyelerinin objektif bir ölçümünü sağlamak için katılımcıların kalçalarına bağladılar. Bundan sonraki 5 yıl içinde 268 katılımcı (%3.3) kanserden öldü.

En uzun kesintisiz sedanter davranışa sahip olan katılımcılar, en kısa olanlara kıyasla %36 daha yüksek kanser mortalitesi riskine sahipti. Araştırmacılar, her iki sonucu da katılımcıların da dahil olduğu kanser mortalitesini etkileyebilecek diğer değişkenleri hesaba katarak ayarladılar: genel fiziksel aktivite seviyeleri, yaş, sigara içme durumu, alkol tüketim alışkanlıkları, vücut kitle indeksi (VKİ), önceden var olan koşullar.

Araştırmacılar, günde 30 dakikalık hareketsiz zamanın fiziksel aktivite ile değiştirilmesinin etkilerini modellediler. Bisiklete binme gibi orta ila kuvvetli egzersiz için bu, kanserden% 31 daha düşük bir ölüm riskine yol açtı. Yürüyüş gibi hafif egzersizler için bu, % 8 daha düşük bir riske yol açtı.

Sonuçlar, insanları daha fazla egzersiz yapmak yerine hareketsiz davranışlarını azaltmaya ikna etmenin, kanser ölümlerini azaltmanın etkili bir alternatif yolu olabileceği fikrini desteklemektedir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 02.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.