Diyet Takviyeleri

Yeni bir HealthDay/Harris Anketine göre, Amerikalıların çoğu her gün bir çeşit diyet takviyesi alıyor ve daha uzun veya daha sağlıklı yaşamalarına yardımcı olmayan bu takviyelerin etkinliği konusunda yanlış bir inanca sahipler.

HealthDay/Harris Poll'a göre, ABD'li yetişkinlerin yaklaşık yarısı (%49), satın alınabilecek diyet takviyelerinin çoğunun ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından güvenli ve etkili olarak beyan edildiğine inanıyor ve bu yanlış. Katılımcıların sadece dörtte biri bu takviyelerin FDA tarafından önceden gözden geçirilmeden piyasaya çıktığını biliyor. Anket sonuçlarına göre insanların çoğu (%56) takviyelerin reçeteli ilaçlardan daha güvenli olduğuna inanıyor.

Anket, yetişkinler tarafından düzenli olarak alınan ilk üç takviye türünün multivitaminler (%35), D vitamini (%31) ve C vitamini (%26) olduğunu buldu. Utah Üniversitesi'nde beslenme alanında lisans ve lisansüstü eğitim direktörü Thunder Jalili; "Muhtemelen milyonlarca insanı kaydeden çalışmalar, temelde gerçekten bunların işe yaramadığını gördüler. Yalnızca bu değil, bazı popülasyonlarda, aslında zarar riskini artırıyor ve ölüm oranını artırıyor. Multivitaminlerin faydalarını anlatan diğer çalışmaların, gerçek hayatı yansıtmayan kontrollü bir laboratuvar ortamında yapıldığını da sözlerine ekledi. Jalili, ortalama sağlıklı Amerikalıların multivitamin almasını önermiyor, insanların besinlerini yiyeceklerden almaları çok daha iyi.

Anket, takviyelere olan bu genel inanca rağmen, halkın potansiyel tehlikelerinin ve eksikliklerinin de farkında olduğunu buldu. Ankete göre, yaklaşık 3 yetişkinden 2'si takviyelerin reçeteli ilaçlarla olumsuz etkileşime girebileceğini biliyor. Dörtte üçü, belirli vitaminlerden çok fazla almanın sağlığa zararlı olabileceğini söylüyor ve %61'i daha fazla takviye almanın sağlıklarını iyileştirmeyeceği konusunda hemfikir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 03.08.2022

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Prostatit Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Prostatit, prostat bezinin ve bazen de etrafındaki alanların iltihaplanmasıdır. Prostatit sadece yüksek oranda tedavi edilebilir olmakla kalmaz, aynı zamanda erkekler arasında oldukça yaygındır. Prostat Kanseri Vakfı'na göre, erkeklerde i... Devamını okuÇikolata, Sebzeler, Meyveler Yaşlandıkça Hafızayı Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar, meyvelerde, sebzelerde ve hatta çikolatada bulunan doğal bileşikler olan flavanolleri yeterince almamanın yaşa bağlı hafıza kaybına neden olabileceğini söylüyor. Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Koleji'n... Devamını okuArtrit Saldırdığında Hareket Etmeye Devam Edin

Bir sandalyeden kalktığınızda veya merdiven çıkarken eklemleriniz ağrıyorsa, osteoartritiniz olabilir. Eğer öyleyse, hareket etmeye devam etmek en iyisidir. Dallas'taki UT Güneybatı Tıp Merkezi'nden dahiliye ve romatoloji profesörü ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.