Diyetiniz Şiddetli COVID-19 Riskinizi Azaltabilir

Yeni bir araştırma, bol miktarda meyve ve sebze yiyen kişilerin COVID-19 riskinin sağlıksız beslenenlere göre biraz daha düşük olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, bitki açısından en zengin diyetlerin olduğu çeyreğin, en az sağlıklı diyetlerin olduğu çeyreğe göre COVID-19 geliştirme riskinin %9 daha düşük olduğunu buldu. Gut dergisinde yakın zamanda çevrimiçi olarak yayınlanan bulgulara göre, şiddetli COVID-19 riskleri de %41 daha düşüktü. Çalışmanın baş araştırmacısı Jordi Merino, hiç kimsenin diyeti aşılamanın veya maske takmak gibi diğer önlemlerin yerine koymaması gerektiğini belirtiyor. Bunun yerine bulgular, kötü beslenme kalitesinin COVID-19 riskine sosyal ve ekonomik katkıda bulunan nedenlerden biri olabileceğini düşündürmektedir.

Bulgular, bir akıllı telefon anketinin parçası olan 592.000'den fazla ABD'li ve İngiliz yetişkine dayanmaktadır. Geliştirdikleri herhangi bir COVID-19 semptomunu ve hastalık için pozitif test yapıp yapmadıklarını bildirdiler. Ayrıca tipik bir hafta boyunca çeşitli gıdaların alımını soran bir diyet anketi doldurdular. Merino'nun ekibi, meyve ve sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve bitkisel yağlar gibi bitkisel gıdaların alımına göre katılımcıları dört gruba ayırdı. Çalışma süresi boyunca, 31.815 belgelenmiş COVID-19 vakası vardı.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve Amerika Bulaşıcı Hastalıklar Derneği sözcüsü Dr. Aaron Glatt, sağlıklı beslenmeye çalışan insanların muhtemelen genel olarak sağlıklarına dikkat ettiklerini ve özellikle de kendilerini COVID-19'a karşı koruduklarını söyledi. Glatt, "Bu hiçbir şeyi değiştirmez. Aşı olun" dedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 15.09.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Obeziteye Bağlı Ölümcül Karaciğer Hastalığı Artıyor

Karaciğer hastalığı genellikle alkolizm veya hepatit ile ilişkilidir, ancak yeni bir çalışma, obezite ve diyabetin potansiyel olarak ölümcül karaciğer hasarı için daha da ciddi bir tehdit haline geldiğini ortaya koyuyor. New York'ta... Devamını okuPfizer, COVID Aşısının Düşük Dozunun Küçük Çocukları Koruduğunu Söyledi

Şirketten alınan yeni klinik deney verilerine göre, daha düşük dozda Pfizer koronavirüs aşısı, 5 ila 11 yaş arası çocuklarda semptomatik COVID-19'u önlemede %90,7 etkilidir. Veri Cuma günü ABD Gıda ve İlaç İdaresi verildi ve aj... Devamını okuİngiltere'de Yeni Bir Delta Varyantı Artıyor

Koronavirüsün delta varyantının bir alt türü Birleşik Krallık'ta artan sayıda enfeksiyona neden oluyor ve diğer ülkelerde de yakından izleniyor. CNN'nin bildirdiğine göre, Eylül son haftasında, AY.4.2 varyantı Birleşik Krallık't... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.