Dövmeler Kan Kanseri Riskiyle Bağlantılı Olabilir mi?

Araştırmalar, dövme mürekkebinin lenfoma gelişimine katkıda bulunabilecek inflamatuar değişiklikleri tetiklediğini öne sürüyor. Ancak İsveçli araştırmacılar, bulguların erken olduğunu ve dövme ile kan kanseri arasındaki bağlantıyı doğrulamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

Lund Üniversitesi'nden çalışmanın baş yazarı Christel Nielsen ve ekibi, yaklaşık 1.400'ü 20 ila 60 yaşları arasında lenfoma geliştirmiş olan yaklaşık 4.200 yetişkinin doldurduğu bir anketin yanıtlarını inceledi. Sigara içme ve yaş gibi diğer ilgili faktörleri hesaba kattıktan sonra, dövme yaptıranlar arasında lenfoma gelişme riskinin yüzde 21 daha yüksek olduğu bulundu. Araştırmacılar dövmenin (veya dövmelerin) boyutunun riski etkileyip etkilemediğini merak ettiler, ancak dövmeli alanın büyük veya küçük olmasıyla lenfoma riskinde bir fark bulamadılar. Nielsen; "Dövmenin, boyutu ne olursa olsun, vücutta düşük dereceli bir iltihabı tetiklediği ve bunun da kanseri tetikleyebileceği ancak tahmin edilebilir. Dolayısıyla resim başlangıçta düşündüğümüzden daha karmaşık. Dövme mürekkebi cilde enjekte edildiğinde vücudun bunu orada olmaması gereken yabancı bir şey olarak yorumladığını ve bağışıklık sisteminin harekete geçtiğini zaten biliyoruz. Mürekkebin büyük bir kısmı deriden uzağa, lenf düğümlerine taşınıyor."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 30.05.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Depresyonun 6 Türü Olabilir ve Beyin Taramaları Bunları Ayırabilir

Beyin taramaları kullanılarak depresyon altı farklı türe ayrılabilir; bu, birçok kişinin tedavisini iyileştirebilecek bir keşif. Araştırmacılar, depresyon veya anksiyete teşhisi konulan 801 kişinin beyin taramalarını analiz etti. ... Devamını okuÇift Mutant Mevsimsel Grip Virüsü

ABD sağlık yetkilileri tarafından iki insanda "çift mutant" H1N1 gribi vakası bildirildi. I223V ve S247N olarak adlandırılan bu iki mutasyon ne yazık ki, önde gelen grip antivirallerinden olan oseltamivir’in etkiliğini düşürüyor. CDC'... Devamını okuBaş Ağrınız: Ne Anlama Gelebilir ve Bu Konuda Ne Yapılabilir?

Başınızda ağrı, baskı ve zonklama olduğunda en kötüsünü düşünebilirsiniz: Beyin tümörü mü? Penn State Health Medical Group'un tıbbi direktörü Dr. John Messmer, baş ağrısının kendi başına bir tümörün ortak bir belirti... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.