Eğitim Seviyesi ve COVID Aşı Kararı

Yeni bir araştırma gösteriyor ki; aşı yaptırma kararında en güçlü rolü eğitim seviyesi oynuyor. 6,200'den fazla ABD katılımcısının katıldığı yeni bir ankete göre, en az bir lisans derecesine sahip yetişkinlerin dörtte üçünden fazlası aşılanmış veya olmayı planlıyor, üniversite diploması olmayanların %53'ü. Anket direktörü Jill Darling aşılar henüz yokken yapılan anketlerde ırk ve etnik köken daha belirleyici iken, şu anda eğitim seviyesinin daha büyük bir faktör haline geldiğini belirtti.

Genel olarak, katılımcılar, aşılanmış birinin hala COVID-19 olma ihtimalinin %30 ve aşıdan ciddi yan etki olasılığının %26 olduğuna inanıyor. Ancak bulgular, üniversite diplomasına sahip kişilerde bu oranların sırasıyla %23 ve %15 olduğunu, daha az eğitimli olanlar arasında ise sırasıyla %34 ve %31 olduğunu gösterdi.

Üniversite diploması olmayan katılımcılar arasında, aşı olma ihtimalinin düşük olduğunu söyleyenlerin oranı Siyah (%32) ve beyaz (%35) arasında yaklaşık aynı. Ancak aşı olup olmayacağından emin olmadığını söyleyen siyahların oranı (%23) beyazlardan (%11) çok daha yüksek.

İlginç bir şekilde, anket aynı zamanda üniversite diplomasına sahip katılımcıların aşılanmış birini tanıma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Ankete katılanlar arasında genel oran %54 idi, ancak lisans derecesi veya daha yüksek olanlar arasında %69 iken, üniversite diploması olmayanlar arasında %46 idi. İspanyollar arasında, üniversite eğitimi olanların %74'ü aşı olan birini tanıyor, daha az eğitimli olanların ise %46'sı. Siyahlar arasında oranlar sırasıyla %55 ve %41 idi.

Araştırmacı Sosyolog Kyla Thomas'a göre; bulgular, aşı farkındalık kampanyalarını yüksek riskli gruplara uyarlamanın yanı sıra, özellikle üniversite diploması olmayanlar için aşının güvenliği ve etkililiğinin vurgulanması gerekiyor. Buradaki büyük hikaye güven; politika yapıcıların daha az eğitimli Amerikalılar arasında güven inşa etmesi gerekiyor.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 27.02.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Amerikalı Gençlerin Çoğunluğu Aşı Olmak istiyor

Yeni bir ankete göre birçok Amerikalı genç ve genç yetişkin artık COVID-19 aşısı olma şansını kucaklıyor. Ancak Michigan Üniversitesi araştırmacıları, 14 ila 24 yaşları arasındaki bir azınlığı aşı olmaları gerektiğine ik... Devamını okuKumaş Maskeler Egzersizleri Biraz Daha Zorlaştırıyor

Kumaş bir maske egzersiz yapma yeteneğinizi sınırlayabilir, bu nedenle bir maske takarken egzersizlerinizi değiştirmek iyi bir fikir olabilir. Önceki bazı çalışmalar, cerrahi yüz maskelerinin egzersizi nasıl etkileyebileceğini değerlen... Devamını okuBoş Zaman Egzersizi İş Yerinde Fiziksel Aktiviteye Karşı

İş yerinde uzun bir günün ardından tempolu bir yürüyüşe çıkmak, işte yaptığınız tüm fiziksel aktiviteden iyi olabilir. Mevcut sağlık kılavuzları, işteki boş zaman aktivitesi ve fiziksel aktivitenin kalp sağlığı yararları s... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.