Elma Sirkesi gerçekten yararlı mı?

Elma sirkesinin faydalı olduğu bilgisi yeni bir bilgi değil. Elma sirkesinin faydaları doktorlar tarafından, çeşitli televizyon programları tarafından sıkça dile getiriliyor. Peki bilim buna ne
diyor? Elma sirkesinin faydalarıyla veya zararalarıyla ilgili bilimsel araştırmalar yeterli mi? Bu haberimizde bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

Bilim insanları bu araştırma sonuçlarının tüm sirke türleri için aynı olacağını düşünüyorlar. Bunun sebebi, asetik asitin tüm sirkelerde ortak olarak bulunması (ayrıca turşu ve fermente edilmiş diğer gıdalarda da). Ancak bu araştırmalar genellikle elma sirkesi ile yapılmaktadır ve bu nedenle genelleme yapmak çok doğru olmayabilir.

Glukoz ve İnsülin Değerleri


Öncelikle, elma sirkesinin kandaki glukoz ve insulin değerlerinin yemekten sonra (özellikle de glisemik indeks ortalaması yüksek bir yemekten sonra) bir anda zıplama yapması durumunda faydalı olduğu biliniyor. Glukoz ve insulin değerlerindeki bu iyileştirme bilim insanları tarafından özellikle tip-2 diyabet hastaları için çokça araştırılmış. Pek çok makalede, tip-2 diyabet hastalarında yapılan kontrollü deneylerde bu etkinin görüldüğü ifade ediliyor. Aynı şekilde, pek çok makale sağlıklı insanlarda da bu etkilerin görüldüğüne dikkat çekiyor. Elma sirkesi insulin ve glükoz değerlerindeki zıplamayı ilk 30 dakikada önlüyor, ancak daha sonra elma sirkesi kullanan ve kullanmayan gruplarda değerler eşitleniyor. Dolayısıyla, bu etkiler sağlıksız bir yemeği sağlıklı hale getirecek ölçüde büyük etkiler değil ancak insulin direncine yardımcı olabileceği düşünülen etkiler.

Sirkenin kandaki glukoz ve insulin değerlerinin düzenlenmesine yardımcı olduğunu gösteren araştırmalar:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168822716308518
https://care.diabetesjournals.org/content/27/1/281
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16015276/

Kilo Vermeye Yardımcı Olması


Elma sirkesinin kilo kaybına yardımcı olması sıkça dillendirilen bir durum olsa da aslında bilim bu konuda o kadar da net değil. Bir araştırma, 12 haftalık bir kontrollü deneyde bir gruba günlük 30 ml elma sirkesi verip, diğer gruba da placebo verildiğinde, elma sirkesi tüketen grubun vücut kitle endeksinin azaldığına, bel çevresindeki yağların azaldığına ve daha az iştahlı olduğuna dikkat çekiyor. Ancak, bunun tersini söyleyen de bazı araştırmalar var. Bir araştırma, bu durumun elma sirkesinin mide bulandırıcı ve iştahı azaltıcı etkisinden dolayı olduğunu öne sürüyor.

Elma Sirkesinin Zararları


Peki elma sirkesinin hiçbir zararı yok mu? Elma sirkesi güçlü bir asit ve bazı araştırmalara göre elma sirkesi diş minesinde bir korozyon yaratabiliyor. Ancak bu araştırmalar tükürük salgısının etkisini göz önüne almadan yapılıyor ve gerçekte elma sirkesinin böyle bir etki yaratması oldukça güç.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılmalı?


Elma sirkesi 1 veya 2 çorba kaşığı elma sirkesini büyük bir bardak suya karıştırılarak kullanılabilir. Araştırmalarda etkisi genelde yemekten önce verilip test edildiğinden, elma sirkesini yemekten önce kullanmak iyi bir fikir olabilir. Elma sirkesi suyla seyreltilmeden kullanılmamalıdır.
Haber Yayınlanma Tarihi : 14.09.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Üniversite Kampüslerinde COVID için 3 Adım

Yeni bir araştırmaya göre maske kullanımı, sosyal mesafe ve rutin testlerin bir kombinasyonu ABD üniversite kampüslerindeki neredeyse tüm COVID-19 enfeksiyonlarını ortadan kaldıracak. Araştırmacılar, orta büyüklükteki bir üniversite... Devamını okuİklim Değişikliği Çocuklarda Kötü Beslenmeye Neden Oluyor

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin neden olduğu yükselen sıcaklıkların, dünyanın birçok yerinde küçük çocuklar arasında düşük beslenme kalitesi ve yetersiz beslenme oranlarına olumsuz katkıda bulunduğunu söylüyor. Vermont... Devamını okuABD'ye Uçan Kişiler İçin Negatif COVID-19 Testi Gerekecek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri'ne uçan insanların 26 Ocak'tan itibaren negatif bir COVID-19 test sonucunun kanıtını göstermeleri gerekecek. Hava yolcuları... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.