Fiziksel ve zihinsel yaşlanmanız servetinizle bağıntılı mı?

Hanehalkı serveti düşük olan kişilerde kalp hastalığı, diyabet ve depresyon gibi birçok hastalık riski daha yüksektir. 2004 yılında başlayan Londra Üniversitesi'nden Andrew Steptoe ve Paola Zaninotto, 52 yaş ve üstü 5.000'den fazla yetişkini takip etti.

Araştırmacılar 19 farklı ölçüm yaptılar. Bunlar altı alanda idi; fiziksel yetenekler, işitme ve görme, iltihaplanma ve organ sağlığı, bilişsel işlevler, duygusal iyilik hali ve sosyal katılım. NIH’ın Ulusal Yaşlanma Enstitüsü (NIA) tarafından finanse edilen çalışma, 15 Haziran 2020 tarihinde Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlandı.

Dört fiziksel yeterlilik ölçüsünün tümü, daha az servete sahip gruplarda daha fazla azalmıştır. Örneğin, en düşük servet grubundaki insanlar, en yüksek servete sahip olanlara kıyasla 8 yıl boyunca yürüme hızında %38 daha fazla azalma göstermiştir. En düşük servet grubundaki insanların neredeyse %16'sı, en zengin gruptaki insanların yaklaşık %10'una kıyasla, çalışma süresince görme ile ilgili problemler geliştirdiklerini bildirmiştir. Zenginliği düşük olan gruplar zamanla daha yüksek seviyelerde inflamasyon belirteçleri ve akciğer fonksiyonunda daha fazla düşüş gösterdi. Tüm gruplardaki insanlar çalışma boyunca bilişsel işlevlerde (açıkça düşünme, öğrenme ve hatırlama yeteneği) bir düşüş gösterdi. Ancak, en az servete sahip olan grupta daha büyük düşüşler görülmüştür. Daha az servet sahibi insanlar da zaman içinde yaşamdan zevk almalarında daha fazla azalma ve daha fazla depresyon belirtisi bildirdiler. Bu eğilimler sosyal katılım ölçümlerinde devam etti.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 09.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.