Gıdalardan Gelen Metabolitler İnme Riskinizi Etkileyebilir

Yeni bir analize göre, vücuttaki metabolitler olarak adlandırılan bazı küçük moleküllerin seviyeleri inme riskinizi etkileyebilir. Metabolitler, insanların yediği gıdalardan gelir ve vücutta ve mikroplarda kimyasal işlemlere neden olurlar. Daha önce yayınlanmış çalışmaların bir analizi, bunlardan 10'unun seviyelerinin inme riskiyle bağlantılı olduğunu buldu. Bunlar arasında lipitler, yağ asitleri, amino asitler ve karbonhidratlar bulunur. Erasmus araştırmacısı Dr. Dina Vojinovic ve ekibi, yaklaşık 39 bin kişinin yer aldığı yedi araştırmaya baktı. Toplamda, yaklaşık 1.800 kişi iki ila 10 yıllık takip sırasında felç geçirdi.

Amino asit histidin, inme riskini en çok düşüren amino asittir. Histidin et, yumurta, süt ürünleri ve tahıllarda bulunur. Histidin, kan damarlarının genişlemesinde güçlü bir etkiye sahip olduğu gösterilen histamine dönüştürülebilir, aynı zamanda beyinde bir nörotransmiter olarak işlev görür ve bazı çalışmalarda kan basıncını ve iltihabı azalttığı gösterilmiştir. Araştırmacılar, histidin düzeylerindeki her bir standart sapma artışıyla, insanların inme riskinin %10 daha düşük olduğunu buldu.

Yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterolleri, HDL ve HDL2'nin (iyi kolesteroller) daha düşük inme riski ile bağlantılı olduğunu buldular.

Düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol veya "kötü" kolesterol ve trigliseridler, daha yüksek bir inme riskiyle bağlantılıydı.

Hücreler şekeri parçaladığında oluşan metabolit piruvattaki her bir standart sapma artışla inme riskinin %13 arttığını buldular. Piruvat bir hücreye enerji sağlamak için kritik öneme sahip ve önceki çalışmalarda iltihabı azalttığı, bunun aksine bir kişinin kardiyovasküler hastalık riskini artırdığı gösterildi, bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 04.12.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Üniversite Kampüslerinde COVID için 3 Adım

Yeni bir araştırmaya göre maske kullanımı, sosyal mesafe ve rutin testlerin bir kombinasyonu ABD üniversite kampüslerindeki neredeyse tüm COVID-19 enfeksiyonlarını ortadan kaldıracak. Araştırmacılar, orta büyüklükteki bir üniversite... Devamını okuİklim Değişikliği Çocuklarda Kötü Beslenmeye Neden Oluyor

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin neden olduğu yükselen sıcaklıkların, dünyanın birçok yerinde küçük çocuklar arasında düşük beslenme kalitesi ve yetersiz beslenme oranlarına olumsuz katkıda bulunduğunu söylüyor. Vermont... Devamını okuABD'ye Uçan Kişiler İçin Negatif COVID-19 Testi Gerekecek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri'ne uçan insanların 26 Ocak'tan itibaren negatif bir COVID-19 test sonucunun kanıtını göstermeleri gerekecek. Hava yolcuları... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.