Glokom ve Retina Hastalığı Teşhisinde Yapay Zeka

Yeni bir çalışmaya göre yapay zeka, glokom ve retina hastalığı teşhis ve tedavisinde insan göz doktorlarıyla yarışabilir ve hatta onlardan daha iyi performans gösterebilir. JAMA Ophthalmology dergisinin 22 Şubat tarihli sayısında araştırmacılar, OpenAI'nin GPT-4 sisteminin 20 farklı hastayı glokom ve retina hastalığı açısından değerlendirmede göz doktorları kadar veya onlardan daha iyi performans gösterdiğini bildirdi. Kıdemli çalışma yazarı Dr. Louis Pasquale, "Yapay zeka, hem glokom hem de retina hastası vakalarını ele alma, insan doktorlar tarafından yapılan teşhislerin ve tedavi önerilerinin doğruluğunu ve eksiksizliğini klinik not formatında eşleştirmesi açısından özellikle şaşırtıcıydı" dedi. Sonuçlar, hastaların glokomunu yönetmeye çalışan göz doktorları için yapay zekanın önemli bir destek rolü oynayabileceğini gösteriyor.

Bu çalışma için araştırmacılar, AI programını 12 göz doktoru ve üç kıdemli stajyerden oluşan bir gruba karşı test etmek için glokom ve retina hastalığı hakkında 20 sorudan oluşan temel bir set kullandılar. Yanıtlar daha sonra istatistiksel olarak analiz edildi ve doğruluk ve kapsamlılık açısından derecelendirildi. Sonuçlar, yapay zekanın glokom teşhisi ve tedavisi konusunda göz doktorlarından daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Yapay zeka, retina hastalıkları konusunda insanlarla doğruluk açısından eşleşti ancak tamlık açısından onları aştı.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 24.02.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Beyninizi Zorlayan İş, Yaşlandıkça Zinde Kalmanıza Yardımcı Olur

Yeni bir çalışma, zihninizi zorlayan işlerin beyninizin daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Norveç Oslo Üniversitesi Hastanesi'nden araştırmacı Dr. Trine Holt Edwin: "yaşamın farklı a�... Devamını okuABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk ... Devamını okuDikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu? Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sa�... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.