Güneş'in Riskleri

Herkesin güneşin zararlı ışınlarından nasıl korunacağını bildiğini düşünebilirsiniz, ancak yeni bir araştırma, Amerikalıların üçte birinin güneş güvenliği ve cilt kanseri hakkında temel bir anlayışa sahip olmadığını ortaya koyuyor. Bu, Amerikan Dermatoloji Akademisi'nin (AAD) 1.000 ABD'li yetişkinle yaptığı araştırmanın şaşırtıcı bir sonucu. Anket, 1996'dan sonra doğan insanların (Z Kuşağı) güneşe maruz kalma konusunda en büyük yanlış anlamalara sahip olduklarını, ardından 1981 ve 1996 (Y kuşağı) arasında doğanların yakından takip ettiğini ortaya koydu.

Ankete katılanların yüzde elli üçü, gölgenin güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından koruma sağladığını bilmiyordu ve %47 yanlış bir şekilde temel bronzluğun güneş yanıklarını önleyeceğini söyledi veya emin değildi. Yüzde otuz beş, yanmadığınız sürece bronzlaşmanın güvenli olduğunu ve %31'inin bronzlaşmanın cilt kanserine neden olduğunun farkında olmadığını söyledi. Z kuşağının %42'si bronzlaşmanın cilt kanserine neden olduğunun farkında değildi; %41 UV ışınlarının kar, su ve kum tarafından yansıtıldığını bilmiyordu; %33'ü bulutlu bir günde güneş yanığı alabileceklerinin farkında değildi. Y kuşağının %42'si güneşin UV ışınlarının giysilere nüfuz edebileceğinin farkında değildi; %37 bronzlaşmanın cilt kanserine neden olduğunu bilmiyordu; %23'ü güneş yanığının cilt kanseri riskini artırdığından habersizdi.

Kurul sertifikalı bir dermatolog olan AAD başkanı Dr. Kenneth Tomecki, "Bu bulgular bizi şaşırttı ve cilt kanseri ve güneşe maruz kalma hakkındaki yanlış algılamaların hala yaygın olduğunu gösterdi. En ölümcül cilt kanseri türü olan melanom da dahil olmak üzere cilt kanserinin hastalarımız ve aileleri üzerindeki etkisini ilk elden gören dermatologlar gibi, pek çok bireyin kendilerini ultraviyole maruziyetten nasıl koruyacaklarını hala anlamadıklarını gördük. Korunmasız UV maruziyeti cilt kanseri için en önemli risk faktörü olduğundan, kendinizi hem güneşten hem de iç mekan bronzlaşma cihazlarından UV ışığından korumak çok önemlidir. Pek çok insanın düşündüğünün aksine, bronzlaşma - içeride ve dışarıda - güvenli değildir ve cilt kanserinin yanı sıra kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri gibi erken cilt yaşlanmasına yol açabilir."

Akademi, yıl boyunca güvende kalmak için ipuçları verdi; Özellikle güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu zamanlarda (10: 00-14: 00 arası) gölge aramak ve hafif, uzun kollu gömlek, pantolon, geniş kenarlı şapka ve UV korumalı güneş gözlüğü gibi güneş koruyucu giysiler giymek sayılabilir. Akademiye göre, etikette ultraviyole koruma faktörü (UPF) bulunan giysiler daha etkilidir. Ayrıca, giysiyle kaplı olmayan tüm ciltlerde 30 veya daha fazla güneş koruma faktörüne (SPF) sahip geniş spektrumlu, suya dayanıklı bir güneş kremi kullanılması önerilir. Yüzerken veya terliyorsa güneş kremi her iki saatte bir veya daha sık uygulanmalıdır.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 05.05.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Birçok Kalp Hastası Risklerini Bilse de Sigara İçmeye Devam Ediyor

Yeni araştırmalara göre de, sigara içmek veya diğer tütün ürünlerini kullanmak kalp risklerini artırır, ancak bu, kalp sorunları geçmişi olan bazı Amerikalıları durdurmaz. Birçoğu kalp krizi, kalp yetmezliği veya felç geçirdikt... Devamını oku10 Amerikalı Yetişkinden 1'inden Daha Azı Yeterli Diyet Lifi Alıyor

Yetişkinlerin sadece %7'si, sindirilmeden vücuttan geçen ve sadece düzenli bağırsak hareketlerini desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda önemli sağlık yararları sunan bir karbonhidrat türü olan yeterli lif alır. Çok az lif, hem kalp has... Devamını okuÇok Fazla Kafein Glokom Riskinizi Artırabilir

Üçüncü veya dördüncü fincan kahve, kalp atışlarınızı hızlandırmaktan daha fazlasını yapabilir: Yeni araştırmalar, genetik olarak göz hastalığına yatkınsanız, glokom riskinizi önemli ölçüde artırabileceğini öne sürüyor... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.