Güneşten korunmak nedir?

Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD), yaz günlerinde dışarıda olduğunuzda, kendinizi güneşten koruduğunuzdan emin olmanızı önerir. Deri kanseri Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın kanserdir ve her gün yaklaşık 20 Amerikalı cilt kanserinin en ölümcül formu olan melanom'dan ölmektedir.

Dermatolog Dr. Ömer İbrahim, AAD haber bülteninde, "Doğru güneş koruyucu kıyafet uzun süreli koruma sağlar ve tüm cilt tipleri ve renkleri için harika çalışır." dedi. "Yapılması gereken; yoğun kumaşlar ve koyu veya parlak renkler aramak ve bunları uygun aksesuarlarla eşleştirmektir." Dışarıda zaman geçirirken cildinizi mümkün olduğunca örtün. Hafif ve uzun kollu gömlekleri ve pantolonları seçin ve dantel gibi gevşek veya açık bir dokumaya sahip kumaşlardan kaçının. Koyu renklerin açık renklerden daha fazla koruma sunduğunu unutmayın. UV korumalı güneş gözlüğü de önemlidir. Koyu görünen lensler bu korumayı sağlamayabilir, bu nedenle etiketi okuyun. İbrahim, büyük çerçeveli veya sarımlı güneş gözlüklerinin daha küçük çerçevelerden daha iyi koruduğunu söylüyor. Yüzünüzü, boynunuzu ve kulaklarınızı güneşten koruyan geniş kenarlı bir şapka giyin. Beyzbol şapkaları veya delikli hasır şapkalar o kadar etkili değildir. Ayaklarınızı örten ayakkabılar giyin. Sandalet veya parmak arası terlik giyiyorsanız ya da yalınayak gidiyorsanız, maruz kalan tüm ciltlere güneş kremi uyguladığınızdan emin olun. Güneşten koruyucu giysiler giymenin yanı sıra, gölgelik aramak ve kıyafetlerle kaplı olmayan tüm cilde 30 veya daha yüksek SPF'li geniş spektrumlu, suya dayanıklı bir güneş kremi uygulamak önemlidir."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 11.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.