Havai fişekler ve ciğerlerimiz.

Havai fişeklerin yarattığı risklere yeni bir tehdit eklendi; ciğerlerinize zarar verebilecek toksik metaller salabilirler; Kurşun, Baryum, Titanyum, Stronsiyum ve Bakır. Bu metaller havai fişeklere renklerini veriyor.

New York NYU Langone Health'de Prof. Gordon ve meslektaşları, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın olarak kullanılan bir düzine havai fişekten, onları bir laboratuvar odasına yerleştirerek emisyonları topladılar, daha sonra ortalama bir kişinin günlük hava kirleticilere maruz kalmasını taklit etmek için fareleri ve insan akciğer hücrelerini düşük dozlarda partiküllere maruz bıraktılar. Kurşun bulmanın yanı sıra, beş tür havai fişekten kaynaklanan partikül emisyonlarının oksidasyonu önemli ölçüde artırdığını, vücutta kontrol edilmezse hücrelere zarar verebilecek ve hatta öldürebilecek kimyasal bir süreç olduğunu keşfettiler.

Ayrıca, Çevre Koruma Ajansı tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki düzinelerce yerden 14 yıllık hava kalitesi örneklerini her yıl analiz ettiler ve Bağımsızlık Günü ve Yılbaşı kutlamalarında alınan örneklerde toksik metal seviyelerinin yılın diğer zamanlarından daha yüksek olduğunu buldular. Gordon, NYU Langone haber bülteninde, “İnsanlar her yıl bu maddelere sadece kısa bir süre maruz kalsalar da, her gün soluduğumuz kirleticilerden çok daha toksiktirler” dedi. Bulguların, potansiyel risk konusunda onları uyarmak için yerel sağlık yetkilileri, havai fişek üreticileri, EPA ve diğer düzenleyici kurumlarla paylaşılacağını söyledi. Çalışma 1 Temmuz çevrimiçi Particle and Fiber Toxicology dergisinde yayınlandı.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 03.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.