Hayvansal protein mi, bitkisel protein mi?

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü'nde doktora sonrası araştırmacı olan baş araştırmacı Jiaqi Huang veekibi, 1995 ve 2011 yılları arasında toplanan 237.000'den fazla erkek ve 179.000 kadından elde edilen beslenme verilerini analiz etti. Araştırmacılar, proteinlerin günlük diyetlerinin yaklaşık %15'ini oluşturduğunu, %40'ının bitkilerden ve %60'ının hayvanlardan geldiğini tespit etti. 16 yıllık takip boyunca bulgular, 1000 kalori başına 10 gramlık hayvansal protein bitkisel proteinle değiştirilmesinin erkeklerde % 12 ve kadınlarda %14 daha düşük erken ölüm riskiyle sonuçlandığını gösterdi.

Araştırmacılar ve uzmanlar, hayvansal protein yerine bitki proteinini seçmenin hayatınızı uzatmasına yardımcı olmasının birçok nedeni olduğunu söyledi. Louis'de bir gıda ve beslenme danışmanı ve Beslenme Akademisi'nin eski bir başkanı olan Connie Diekman, et proteininin sağlığınız için çok iyi olmayan daha yüksek seviyelerde doymuş yağ, kolesterol ve sodyum'la gelme eğiliminde olduğunu söyledi. Diekman, "Örneğin, tam buğdaylı makarna ve sebzelerle karıştırılmış bir ons kırmızı et, 9 onsluk bir bifteğe göre çok daha az doymuş yağ getirir." dedi. Öte yandan, bitki proteinleri bir sürü lif, antioksidan, vitamin ve mineral ile birlikte geliyor.

New York'taki Sina Dağı Sağlık Sisteminde kayıtlı bir diyetisyen ve diyabet bakım müdürü Kayla Jaeckel bu bulguların, yumurtaların onlarca yıldır inanılanlardan daha sağlıklı olduğunu gösteren diğer çalışmalarla da karşılaştırıldığını ve yumurtanın sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olabileceğini söyledi. Rapor 13 Temmuz'da çevrimiçi olarak JAMA Dahiliye'de yayınlandı.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 14.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.