İklim Değişikliği Çocuklarda Kötü Beslenmeye Neden Oluyor

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin neden olduğu yükselen sıcaklıkların, dünyanın birçok yerinde küçük çocuklar arasında düşük beslenme kalitesi ve yetersiz beslenme oranlarına olumsuz katkıda bulunduğunu söylüyor. Vermont Üniversitesi'nden araştırmacılara göre, daha yüksek sıcaklıklar artık çocukların yetersiz beslenmesinin geleneksel nedenlerinin ve yoksulluk, yetersiz temizlik ve düşük eğitim seviyeleri gibi düşük kaliteli diyetlerin etkisine eşit veya daha fazla.

Araştırmacılar, 30 yıllık sıcaklık, yağış, sosyoekonomik, ekolojik ve coğrafi verileri kullanarak Asya, Afrika ve Güney Amerika'daki 19 ülkede 5 yaş ve altı 107.000 çocuk arasında beslenme çeşitliliğini değerlendirdi. Çalışmaya dahil edilen altı bölgeden - Asya, Orta ve Güney Amerika, Kuzey, Batı ve Güneydoğu Afrika - beşinde küçük çocukların beslenme çeşitliliğinde sıcaklığa bağlı önemli düşüşler görüldü. Ortalama olarak, çalışmadaki çocuklar son 24 saat içinde et ve balık, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tahıl yeşillikleri dahil olmak üzere 10 besin grubundan yalnızca 3'ünden yemek yemişlerdi. Karşılaştırıldığında, gelişmekte olan ekonomilerdeki veya daha zengin ülkelerdeki diyet çeşitliliği, bu ortalamanın iki katından fazladır (6 yaş ve altı çocuklar için 10 gıda grubundan yaklaşık 7'si).

Diyet çeşitliliği, diyetin kalitesini, demir, folik asit, çinko ve A ve D vitaminlerinin alımını ölçmek için kullanılır. Bunların hepsi çocuk gelişimi için kritiktir. Bu tür besinlerin eksikliği, 5 yaşından küçük çocukların üçte birini etkileyen yetersiz beslenmenin bir nedenidir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 14.01.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Eğitim Seviyesi ve COVID Aşı Kararı

Yeni bir araştırma gösteriyor ki; aşı yaptırma kararında en güçlü rolü eğitim seviyesi oynuyor. 6,200'den fazla ABD katılımcısının katıldığı yeni bir ankete göre, en az bir lisans derecesine sahip yetişkinlerin dörtte üçünd... Devamını okuRuh Haliniz Sağlığınızı Etkileyebilir

Öfkenin berbat, kahkahanın iyi hissettirdiğini anlamak için bir bilim adamı olmak gerekmez. Ancak bu duygulardan birinin neden bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, diğerinin ise onu yıprattığını, kalbe zarar verdiğini ve bunama r... Devamını okuAmerikalılar İlkbaharın Sonlarına Kadar COVID Sürü Bağışıklığına Ulaşabilir mi?

Salgınla ilgili iyi haberlere aç mısınız? Bir epidemiyolog, Amerikalıların ilkbaharın sonlarında yeni koronavirüse karşı sürü bağışıklığına ulaşabileceğine inanıyor. Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nde (UA) halk sağlı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.