İlk COVID Aşınızı Yaptırmak Ruh Sağlığınızı Artırabilir

İlk COVID-19 aşınızı aldığınızda rahat bir nefes aldınız mı? Eğer öyleyse, yalnız değilsin.

Araştırmacılar, 8 Eylül'de PLOS ONE dergisinde, Aralık 2020 ile Mart 2021 arasında aşı olan ABD'li yetişkinlerin hafif depresyon risklerinde %4'lük bir azalma ve şiddetli depresyon risklerinde %15'lik bir düşüş yaşadıklarını bildirdi.

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden Washington DC merkezli bir ekonomist olan baş araştırmacı Francisco Perez-Arce ve meslektaşları, ülke çapında 8.000'den fazla yetişkin ile devam eden bir bakış olan Amerika'yı Anlamak Çalışması'ndaki katılımcıları araştırdı. Aralık ayında aşılar kullanıma sunulduğunda başlayan anket, panelistlere COVID aşısı olup olmadıklarını sordu. Katılımcılar ayrıca kaygı ve depresyon düzeylerine hızlı bir bakış sağlamak için tasarlanmış dört puanlık bir anket doldurdu. Araştırmacılar, Mart ayına kadar aşılanmamış kişilerin, aşı dağıtımının ilk dalgalarında aşılananlara göre daha yüksek düzeyde kaygı ve depresyona sahip olma eğiliminde olduğunu buldu. Aslına bakılırsa, sonuçlar, aşılanmamış kişilerin daha endişeli hale gelmesi ve en az bir doz aşı olanların daha fazla rahatlama hissetmesiyle, seviyeler farklılaşmaya başladı. Bununla birlikte, bu çalışmada bulunan aşıya bağlı rahatlamanın, COVID'e yakalanma veya ciddi hastalık veya ölüme yenik düşme riski daha yüksek olan kişiler arasında olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 13.09.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Pandemi Sırasında Kuşlar

Yeni araştırmalara göre COVID-19 kısıtlamalar sizi iç mekanlara zorlarken kuşları Kuzey Amerika'ya geri getirdi. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da kuş gözlemcileri, geçen yıl pandemi kısıtlamalarının başlamasından bu yana ka... Devamını okuBir Bilgisayar Programı Meme Kanserinin Saptanmasına Yardımcı Olabilir mi?

Yeni bir araştırma, bir yapay zeka aracının radyologların ultrason görüntülerinde meme kanserini tespit etmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. New York'taki NYU Grossman Tıp Okulu'nda radyoloji yardımcı doçenti Krzysztof Ge... Devamını okuCDC, Milyonlarca Amerikalı İçin Destek Aşılarını Onayladı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Perşembe günü milyonlarca yaşlı ve yüksek riskli Amerikalı için Pfizer'in koronavirüs aşısının destekleyici dozlarını önerdi ve savunmasızları virüslerden korumaya yönelik ulusal çabada... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.