Güncel Sağlık Haberleri » İşlenmemiş Zeytinyağı Alzheimer’ı Önler Mi?

İşlenmemiş Zeytinyağı Alzheimer’ı Önler Mi?

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, günlük tüketilen besinlerle birlikte işlenmemiş zeytinyağı tüketmek, alzheimer ve unutkanlığın önüne geçebilir.

İşlenmemiş saf zeytinyağları, içerdikleri tekli doymamış yağ asitleri sayesinde kaliteli ve faydalı yağlardandır. Yüksek kolesterol ve kalp hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. 2012’ de fareler üzerinde yapılan bir çalışmada zeytinyağı, farelerin hafıza ve öğrenme yeteneklerinin gelişmesini sağlamıştır. Araştırmacılar, bu gelişimin zeytinyağının bol miktarda polifenol içermesinden kaynaklandığını ileri sürmektedir. Dr. Domenico Pratico’nun öncülük ettiği araştırmaya göre saf zeytinyağı, fare beynilerindeki toksikleri yok etme kabiliyetini geliştirmiş ve nöronlar arasındaki bağlantı bütünlüğünü korumuştur.

Normal tau proteini, sağlıklı bir beyinde nöronları destekler ve mikrotüplerin dengelenmesine yardımcı olur. Ancak dolaşım sırasında nöronlarda tau birikmesi gözlenebilir ve bu oluşum zamanla toksik bir yapı halini alır. Bu durum da Alzheimer oluşumunun temel sebepleri arasındadır. Deneyde 1 ay boyunca saf zeytinyağı diyeti uygulanan farelerin beyinlerinde, tau birikiminin %60 daha az olduğu belirlenmiştir. Ayıca alınan beyin dokularında, saf zeytinyağı diyeti uygulanan farelerin daha iyi derecede sinaps işlevi ve nöroplastisiteye sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Yapılan deney sonrasında Dr. Patico, saf zeytinyağının uzun zamandır insanlarda beslenmenin bir paçası olduğunu ve henüz tam olarak bulunamayan nedenlerden dolayı pek çok faydasının bulunduğunu belirtmiştir.

Makalenin Ingilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 01.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Cep Telefonlarını Uzun Süre Kullanmak Baş Ve Boyun Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen gelen cep telefonlarını uzun süre kullanmak, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yeni yapılan bir araştırmaya göre cep telefonlarını 20 yıl boyunca kullanmak, baş ve boyu... Devamını okuHava Kirliliğini Azaltmak Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Yayımlanan bir rapora göre, çeşitli ülkelerde hava kirliliğinin kısmen azaltılması sonucu sağlık şikayetlerinde ciddi düşüşler gözlemlendi. Hava kirliliğinin sağlığı olumsuz etkilediği herkesçe kabul edilmektedir. Yapılan... Devamını okuBiyolojik Saate Uygun Diyet Yapmak Diyabet İçin Yararlı Olabilir

Doktorlar, tip 2 diyabet hastalarına günde 6 öğün yemek yemelerini önerseler de bu yaklaşım durumu daha kötü hale getirebilir. Diyabete farklı bir yöntemle yaklaşmak daha iyi sonuçlar verir mi? Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bir ara... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.