Kalp krizi riski mevsimlerle değişir mi?

Yeni bir araştırma, kış ve yaz aylarında kalp krizi, anjina ve diğer kalp olaylarının arttığını gösteriyor. Araştırmacılar, çoğunluğu Japonya'dan olan akut koroner sendromlu 1.113 kişinin uluslararası kayıtlarını incelediler.

Araştırmacılar, katılımcıların koroner arterlerindeki yağ birikintilerinin görüntülerini kullanarak insanları gruplara ayırdı: plak rüptürü, plak erozyonu ve kalsifiye plak. Her plak senaryosu kan akışını engelleyebilir ve kalp krizine veya başka bir kardiyak olaya yol açabilir. The Journal of the American Heart Association'da 2 Temmuz'da yayınlanan çalışmanın baş yazarı Dr. Ik-Kyung Jang, "Farklı mevsimlerde farklı olup olmadıklarını görmek için bu üç temel mekanizmaya baktık. Beklendiği gibi önemli farklar bulduk" dedi.

Yaş, cinsiyet ve diğer koroner risk faktörlerine uyum sağladıktan sonra bile, Jang ve meslektaşları plak rüptürünün kışın en yüksek, yazın en düşük olduğunu tespit ettiler. Plak rüptürü olan insanlarda, yüksek tansiyon prevalansı da kışın daha yüksekti. Jang, kış mevsimindeki kopmalarda artış için olası bir açıklama olarak, düşük sıcaklıkların kan damarlarının daralmasına neden olabileceğini ve yüksek tansiyonun plak rüptürü için bir tetikleyici olabileceğini söyledi. İkinci bir neden "Enfeksiyon, özellikle influenza, sistemik inflamasyonla sonuçlanabilir ve plak rüptürü de inflamasyonla ilişkili olduğundan, bu durum kışın akut koroner sendromların insidansına da katkıda bulunabilir" dedi.

Plak erozyonu ise yazın daha yüksekti. Jang'a göre, sıcak havalarda, dehidratasyon, insanların kanı yoğunlaştırması daha olasıdır, bu durum endoteli strese sokabilir.

Jang, doktorların yüksek riskli hastaları (yaşlılar ve diyabet, obezite, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi risk faktörleri olan hastalar) mevsim değişikliklerinde kendilerini nasıl koruyabilecekleri konusunda eğitmelerini önerdi. Jang' a göre, "İnsanlar kışın sıcak kalmak ve yazın yeterli sıvı alımı için adımlar atarsa, bir yıl boyunca daha az akut koroner sendrom görmeyi bekleyebiliriz."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 05.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.