Kontakt Lensler

Kontakt lensler, görme bozukluğu olanlar için vazgeçilmez olabilir, ancak uzmanlar, uygun şekilde temizlenmez ve saklanmazlarsa ciddi göz enfeksiyonları riskiyle karşı karşıya olduğunuzu söylüyorlar.

Her 500 kontakt lens kullanıcısından biri, her yıl bu tür enfeksiyonlara yakalanır ve bu bazen kalıcı körlüğe neden olabilir. Amerikan Oftalmoloji Akademisi'ne göre, kontaminasyonun neden olduğu küçük enfeksiyonlar bile ağrılıdır ve günlük yaşamı bozar. Akademi bir haber bülteninde, kontakt lenslerin görme sorunlarını düzeltmek için mi yoksa sadece özel durumlar için mi kullanıldığına bakılmaksızın, tüm kontakt lenslerin ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından tıbbi cihazlar olarak kabul edildiğini ve geçerli bir reçete ile birlikte verilmesi gerektiğini belirtti.

Kontakt lensler; çizikler, kuru göz ve alerjilere neden olabilir. Bu sorunları önlemek için;

Göz doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe, bir önceki günkü kontaklarınız hala gözlerinizdeyken uyumayın, sıcak ve ıslak ortam bakterilerin yaşaması ve çoğalması için kolay bir yerdir ve genellikle enfeksiyona neden olur.
Kontakt lenslerinize dokunmadan önce ellerinizi sabun ve ılık suyla yıkayın. Ellerinizi yıkadıktan sonra kurutmak da neredeyse yıkamak kadar önemlidir. Bunun nedeni, takıldığında lens üzerinde bırakılırsa suyun göze mikrop bulaştırabilmesidir.
Gözünüzden çıkardığınız tüm kontakt lensler tekrar takılmadan önce temizlenmeli ve sterilize edilmelidir. Alerjiniz veya diğer faktörleriniz varsa, kullandığınız kontakt lens tipine bağlı olarak birçok farklı temizleme yöntemi vardır. Kontakt lenslerinizi temizlemenin en iyi yolunu göz doktorunuza sorun.
Lenslerinizi temizlemek için asla ev yapımı tuzlu su çözeltisi, musluk suyu veya tükürük kullanmayın.
Kontakt lensleriniz için yalnızca yeni bir dezenfektan solüsyonu kullanın. Yeni solüsyonu asla eski veya kullanılmış solüsyonla karıştırmayın. Ve sadece göz doktorunuz tarafından önerilen özel temizleme solüsyonunu kullanın.

Şu durumlarda kontakt lens kullanmayın;

Sık sık göz enfeksiyonları geçiriyorsanız
Tedavisi zor olan şiddetli alerjileriniz veya kuru gözleriniz varsa
Çok tozlu bir yerde çalışıyor veya yaşıyorsanız
Kontakt lenslerin bakımını düzgün yapamıyorsanız

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 21.09.2022

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Prostatit Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Prostatit, prostat bezinin ve bazen de etrafındaki alanların iltihaplanmasıdır. Prostatit sadece yüksek oranda tedavi edilebilir olmakla kalmaz, aynı zamanda erkekler arasında oldukça yaygındır. Prostat Kanseri Vakfı'na göre, erkeklerde i... Devamını okuÇikolata, Sebzeler, Meyveler Yaşlandıkça Hafızayı Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar, meyvelerde, sebzelerde ve hatta çikolatada bulunan doğal bileşikler olan flavanolleri yeterince almamanın yaşa bağlı hafıza kaybına neden olabileceğini söylüyor. Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Koleji'n... Devamını okuArtrit Saldırdığında Hareket Etmeye Devam Edin

Bir sandalyeden kalktığınızda veya merdiven çıkarken eklemleriniz ağrıyorsa, osteoartritiniz olabilir. Eğer öyleyse, hareket etmeye devam etmek en iyisidir. Dallas'taki UT Güneybatı Tıp Merkezi'nden dahiliye ve romatoloji profesörü ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.