Koronavirüs İktidarsızlığa Neden Olabilir

Erkeklerin artık bir COVID-19 aşısı yaptırmak için bir sebebi daha var. Koronavirüs enfeksiyonunun kan damarlarına zarar verdiği zaten biliniyordu, penise kan sağlayan damarların da istisna olmadığı görüldü. Elektron mikroskobu ile donanmış araştırmacılar, altı ve sekiz ay önce meydana gelen enfeksiyonlarının ardından iktidarsız hale gelen iki eski COVID-19 hastasından alınan penis dokusu örneklerinde koronavirüs partikülleri buldular. Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi üreme ürolojisi programının yöneticisi olan kıdemli araştırmacı Dr. Ranjith Ramasamy, "Virüsün penisi besleyen kan damarlarını etkilediğini ve erektil disfonksiyona neden olduğunu bulduk" dedi.

Yeni rapor, erektil disfonksiyonları nedeniyle penil protez ameliyatı geçiren iki kurtarılmış COVID-19 hastasına odaklandı. Her iki erkek de enfeksiyonlarından önce normal erektil fonksiyona sahipti. Erkeklerden biri COVID-19 ile ciddi şekilde hastaydı ve iyileşmeden önce iki hafta hastanede kaldı, önceden kronik sağlık sorunları yoktu. Diğerinin nispeten hafif bir COVID-19 vakası vardı, ancak enfekte olmadan önce tıkalı arterler ve yüksek tansiyondan muzdaripti. Her iki erkeğin de penis dokusunda hala COVID-19 partikülleri ve endotel disfonksiyonunun kanıtı vardı, küçük kan damarlarının düzgün çalışmadığı ve yeterli kan tedarikini sağlayamadığı bir durum.

New York'taki Mount Sinai'deki Icahn Tıp Fakültesi üroloji başkanı Dr. Ash Tewari; "Bir veya iki hasta bir gerçek oluşturmuyor, ancak bu bizim açımızdan araştırmaya değer. COVID bir endotel disfonksiyonudur. Kalbin küçük arterleri gibi penil kan damarları da etkilenebilir" dedi.

Ramasamy; "Bunun muhtemelen erkeklerin şu anda olup biten her şeyle tartıştıkları bir şey olmadığını düşünüyorum. Önümüzdeki altı aydan bir yıla kadar COVID pozitif erkeklerde erektil disfonksiyonun gerçek yaygınlığını muhtemelen daha iyi anlayacağımızdan oldukça eminim. Bunun kendi kendine gidecek bir şey olduğunu düşünmeyin. Bunun geçici bir etki değil, uzun süreli bir etki olabileceğini düşünüyoruz. Aşı olun, böylece COVID'ye yakalanmazsınız" dedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 14.05.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Birçok Kalp Hastası Risklerini Bilse de Sigara İçmeye Devam Ediyor

Yeni araştırmalara göre de, sigara içmek veya diğer tütün ürünlerini kullanmak kalp risklerini artırır, ancak bu, kalp sorunları geçmişi olan bazı Amerikalıları durdurmaz. Birçoğu kalp krizi, kalp yetmezliği veya felç geçirdikt... Devamını oku10 Amerikalı Yetişkinden 1'inden Daha Azı Yeterli Diyet Lifi Alıyor

Yetişkinlerin sadece %7'si, sindirilmeden vücuttan geçen ve sadece düzenli bağırsak hareketlerini desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda önemli sağlık yararları sunan bir karbonhidrat türü olan yeterli lif alır. Çok az lif, hem kalp has... Devamını okuÇok Fazla Kafein Glokom Riskinizi Artırabilir

Üçüncü veya dördüncü fincan kahve, kalp atışlarınızı hızlandırmaktan daha fazlasını yapabilir: Yeni araştırmalar, genetik olarak göz hastalığına yatkınsanız, glokom riskinizi önemli ölçüde artırabileceğini öne sürüyor... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.