Kronik Sinüzit

Kronik sinüzit çok yaygın bir rahatsızlıktır ve toplumun tahminen %14,6'sını etkiler.

Sinüsler yüzün arka kısmında kafatasının içinde yer alan havayla dolu boşluklardır ve nemli ve temiz kalmasını mukus sağlar. Bakteriyel enfeksiyonlar, tahriş edici maddelere (sigara, duman, polen, kimyasal dumanlar) maruz kalma, astım, septum deviasyonu, alerjiler ve immünolojik bozuklukların tümü mukozayı tahriş edebilir, inflamasyona neden olabilir ve aynı zamanda onu kaplayan silialara (küçük tüyler) zarar verebilir. Silialar ciddi şekilde hasar gördüğünde, sinüsteki mukusu boşaltma işini artık yapamazlar, bu da mukozal birikmeye neden olur. Daha kötü senaryolarda, kronik tahriş burun poliplerinin büyümesini tetikleyebilir ve daha fazla tıkanmaya neden olabilir.

Kronik sinüzit (aynı zamanda kronik rinosinüzit olarak da bilinir); 12 haftadan uzun süren, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, yüzünüzde gerginlik veya ağrı hissi ve/veya koku alma duyusunun azalması" olarak tanımlanır. Kronik sinüzit sadece tıkanıklık hissi ile ilgili değildir: Kraniyofasiyal ağrıyı tetikleyebilir ve uykuyu ve üretkenliği engelleyebilir. Teşhis için radyoloji ve endoskopi yardımcı olur. İlaç tedavisi yeterli olmazsa cerrahi girişimler gerekebilir. Kronik sinüzitin geri dönmesinden korunmak için allerjenler, sigara, duman, toz ve talaş gibi olası tetikleyicilerden uzak durmalıdır.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 28.02.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Beyninizi Zorlayan İş, Yaşlandıkça Zinde Kalmanıza Yardımcı Olur

Yeni bir çalışma, zihninizi zorlayan işlerin beyninizin daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Norveç Oslo Üniversitesi Hastanesi'nden araştırmacı Dr. Trine Holt Edwin: "yaşamın farklı a�... Devamını okuABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk ... Devamını okuDikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu? Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sa�... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.