Kuş Gribi Virüsü New York'taki Yabani Kuşlarda Ortaya Çıkıyor

Journal of Virology dergisinde 15 Mayıs'ta yayınlanan bir rapora göre, dört farklı türü temsil eden altı New York City kuşunun dışkı örneklerinde oldukça bulaşıcı ve şiddetli virüs tespit edildi.

Kuş gribi şu anda dünya çapındaki yabani kuşlarda yaygındır ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre ABD kümes hayvanlarında ve süt ineklerinde salgınlara neden olmaktadır. New York Şehri Virüs Avcıları Programının baş araştırmacısı araştırmacı Christine Marizzi, "Şunu belirtmek önemlidir, çünkü şehir kuşlarında H5N1'i bulduğumuz için bu, insanlarda bir grip salgınının başlangıcına işaret etmiyor" dedi. "H5N1'in yaklaşık iki yıldır New York'ta bulunduğunu ve hiçbir insan vakasının bildirilmediğini biliyoruz”. CDC, yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nde Teksas'taki bir süt işçisinin dahil olduğu yalnızca bir insan H5N1 kuş gribi vakasının meydana geldiğini söylüyor. Ancak araştırmacılar, kuş gribinin dünya çapında yayıldıkça insanlara geçme riskinin de artmaya devam etmesinden endişe ediyor.

Son çalışmadaki örnekler, yabani kuş izleme programında ücretli stajyer olarak çalışan yerel lise öğrencileri tarafından alındı. Grup, Ocak 2022 ile Kasım 2023 arasında 1.900'den fazla örnek topladı. Araştırmacılar, New York şehrinin göçmen kuşlar için popüler bir mola yeri olduğunu belirtti. Genetik analiz, kentte bulunan H5N1 virüslerinin Avrasya ve Kuzey Amerika kuş gribi virüslerinin karışımı olan iki farklı genotipe ait olduğunu ortaya çıkardı.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 16.05.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Depresyonun 6 Türü Olabilir ve Beyin Taramaları Bunları Ayırabilir

Beyin taramaları kullanılarak depresyon altı farklı türe ayrılabilir; bu, birçok kişinin tedavisini iyileştirebilecek bir keşif. Araştırmacılar, depresyon veya anksiyete teşhisi konulan 801 kişinin beyin taramalarını analiz etti. ... Devamını okuÇift Mutant Mevsimsel Grip Virüsü

ABD sağlık yetkilileri tarafından iki insanda "çift mutant" H1N1 gribi vakası bildirildi. I223V ve S247N olarak adlandırılan bu iki mutasyon ne yazık ki, önde gelen grip antivirallerinden olan oseltamivir’in etkiliğini düşürüyor. CDC'... Devamını okuBaş Ağrınız: Ne Anlama Gelebilir ve Bu Konuda Ne Yapılabilir?

Başınızda ağrı, baskı ve zonklama olduğunda en kötüsünü düşünebilirsiniz: Beyin tümörü mü? Penn State Health Medical Group'un tıbbi direktörü Dr. John Messmer, baş ağrısının kendi başına bir tümörün ortak bir belirti... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.