Menopoz ve kalp sağlığı

Amerikan Kalp Derneği (AHA)'nın yeni bir açıklamasına göre, menopoza yaklaştıkça kadınlarda kalp hastalığı riski artar, bu nedenle sağlıklarını izlemek ve gerektiğinde önleyici tedbirler almak çok önemlidir.

Pittsburgh Üniversitesi'nde epidemiyoloji doçenti Samar El Khoudary "Son 20 yılda, menopoz geçişinin kardiyovasküler hastalığa nasıl katkıda bulunabileceğine dair bilgilerimiz dramatik bir şekilde gelişti. Sürekli olarak menopoz geçişine kardiyovasküler sağlıkta bir değişim zamanı olarak işaret eden veriler biriktirdik. Menopoz, kadınların kalp sağlığı için risklerin arttığı bir dönem olarak görülüyor. Daha erken yaşta menopoza giren kadınlarda kalp hastalığı riski daha yüksek.

Birçok kadın için menopoz 40'lı yaşların sonlarından 50'lerin ortalarına kadar başlar. Menopoz geçişi sırasında kadınların yumurtalıkları, östrojen üretimini durdurur. Bu, bir kadının yumurtalıklarından birini veya her ikisini çıkarılırsa da ortaya çıkabilir. Sıcak basmaları, gece terlemeleri, depresyon ve uyku sorunları gibi bazı yaygın menopoz semptomlarının kalp hastalığı ile bağlantılı. Ayrıca, menopoz sırasında artan abdominal yağ ve organların etrafındaki yağ gibi vücut değişiklikleri, kalp hastalığı ve kanser ölümü riskinde artış ile ilişkilidir. Açıklamaya göre, kolesterol seviyeleri, vasküler hassasiyet ve metabolik anormallikler, menopozla birlikte normal yaşlanmanın etkilerinin ötesinde artmaktadır. Menopoza geçiş yapan kadınların sadece yaklaşık %7'sinin fiziksel aktivite kurallarına uyduğu ve %20'den azının sürekli olarak sağlıklı beslendiği görüldü.

Orta yaşta kadın sağlığını izlemek ve bu aşamayı erken müdahale stratejilerini uygulamak için kritik bir pencere olarak görmek gerekiyor. Bu nedenle, sağlık uzmanları, hayatlarının bu aşamasında kadınlar için kalp krizi veya felç gibi gelecekte kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkma olasılığını azaltmak için agresif, önleme temelli bir yaklaşımı düşünmeliler.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 01.12.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Üniversite Kampüslerinde COVID için 3 Adım

Yeni bir araştırmaya göre maske kullanımı, sosyal mesafe ve rutin testlerin bir kombinasyonu ABD üniversite kampüslerindeki neredeyse tüm COVID-19 enfeksiyonlarını ortadan kaldıracak. Araştırmacılar, orta büyüklükteki bir üniversite... Devamını okuİklim Değişikliği Çocuklarda Kötü Beslenmeye Neden Oluyor

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin neden olduğu yükselen sıcaklıkların, dünyanın birçok yerinde küçük çocuklar arasında düşük beslenme kalitesi ve yetersiz beslenme oranlarına olumsuz katkıda bulunduğunu söylüyor. Vermont... Devamını okuABD'ye Uçan Kişiler İçin Negatif COVID-19 Testi Gerekecek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri'ne uçan insanların 26 Ocak'tan itibaren negatif bir COVID-19 test sonucunun kanıtını göstermeleri gerekecek. Hava yolcuları... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.