Güncel Sağlık Haberleri » Obezite Hastalarında Kronik İshal Daha Çok Görülüyor

Obezite Hastalarında Kronik İshal Daha Çok Görülüyor

Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre, obezite hastası olan insanlarda obez olmayanlara göre daha çok kronik ishal görülüyor. Makale "Alimentary Pharmacology and Therapeutics" dergisinde 18 Eylül 2019'da yayınlandı.

Dr. Sarah Ballou ve çalışma arkadaşları, Amerika'da yapılan "National Health and Nutrition Examination Survey" ya da "Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi" verilerini obezite ve beklenmedik bağırsak durumlarını incelemek için kullandı. Daha önce iltihaplı bağırsak hastalığı, çölyak hastalığı veya kolon kanserine yakalanmamış 5126 hastanın bilgileri çalışmada baz alındı.

Araştırmacılar hastaların %1.4'ünün düşük kilolu, %26.3'ünün normal kilolu, %33.8'in yüksek kilolu, %21.4 'ünün obez, %17.1 ' inin ise aşırı obez olduğunu buldu.

Sonuçta, normal kilolularda %4.5 seviyesinde görülen kronik ishalin obezlerde %8.5 ve aşırı obezlerde %11.5 olduğu görüldü. Kronik ishalin ,diğer faktörler çıkarıldığında, aşırı obeziteyle bağlantılı olabileceği bulundu.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 08.10.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Yeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araş... Devamını okuFruktoz Yağlı Beslenmeyi Daha Da Mı Kötü Kılıyor ?

Fareler üzerinde yapılan yeni bir çalışma, yüksek yağlı beslenme şekli ile şekerli içeçeklerin yaratabileceği zarara yönelik yeni bilgiler ortaya çıkardı. Fruktozun yağlanmaya sebep olduğu bilgisine ek olarak, bu çalışmada frukt... Devamını okuBir İlaç Kombinasyonu Gelişmiş Bir Tür Meme Kanserinde Yaşam Süresini Uzatıyor

Yeni bir çalışma, iki farklı ilacın birleştirilmesiyle oluşturulan bir ilacın bir tür gelişmiş meme kanserinde yaşam süresini uzattığını gösterdi. Çalışma, JAMA Oncology dergisinde 29 Eylül 2019'da yayınlandı. Amerika'nın ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.