Öğle Uykusu Sizi Daha Akıllı Yapabilir

Yeni bir çalışma, öğleden sonra yapılan şekerlemenin zihinsel çevikliği artırabileceğini ortaya koyuyor. 25 Ocak'ta General Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırmada Çinli araştırmacılar, öğle uykusunun "yerel farkındalık", sözel akıcılık ve çalışma belleğindeki artışla ilişkili olduğunu bildirdi.

Yeni çalışma, Şangay'daki Şangay Ruh Sağlığı Merkezindeki Alzheimer Hastalığı ve İlgili Bozukluklar Merkezi'nden Dr. Lin Sun tarafından yönetildi. Sun'ın ekibi, Pekin, Şanghay ve Xian dahil olmak üzere Çin şehirlerinde yaşayan en az 60 yaşında 2.200'den fazla kişi hakkında veri topladı. Toplamda, 1.500'den fazla kişi, iki saatten uzun olmayan düzenli öğleden sonra kestirmesi yaptı. Çalışma katılımcılarına görsel-uzamsal beceriler, çalışma belleği, dikkat süresi, problem çözme, konumsal farkındalık ve sözel akıcılık dahil olmak üzere zihinsel yeteneğin çeşitli yönlerini yargılayan testler verildi. Öğleden sonra uykusu yapanlar, yapmayanlara göre daha yüksek puan aldı ve yerel farkındalık, sözel akıcılık ve hafızada önemli farklılıklar vardı. Çalışma ekibine göre şekerlemelerin neden faydalı olabileceği teorileri var. Şekerleme uyku bozukluklarında ve genel sağlıkta rol oynayan iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olabilir.

New York City'deki Lenox Hill Hastanesinden Dr. Gayatri Devi'e göre, size iyi gelen ve hoşlandığınız şeyler arasında artık gündüz uykularını da sayabilirsiniz. Sağlıklı uyku alışkanlıklarının bunama için koruyucu olduğunu biliyoruz ve bu çalışma, en azından bazıları için öğle uykusunun beyni sağlıklı tutmada yararlı olabileceğini öne sürüyor. Ancak, bu ön bulguyu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

New York, Huntington Hastanesinden Dr. Melissa Bernbaum'a göre; araştırma bulguları, şekerleme için bilişsel bir faydayı gösteriyor. Ancak şekerleme süresi ve sıklığı da önemli olabilir. Örneğin, gün içinde istemeden uyuyan kişiler potansiyel olarak altta yatan tıbbi veya uyku bozuklukları nedeniyle, planlı şekerleme yapan kişiler kadar iyi performans gösteremeyebilir. Gelecekteki çalışmalar, beyin sağlığı söz konusu olduğunda, alınan öğle uykusu türünün önemli olup olmadığını ortaya çıkarabilir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 27.01.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Eğitim Seviyesi ve COVID Aşı Kararı

Yeni bir araştırma gösteriyor ki; aşı yaptırma kararında en güçlü rolü eğitim seviyesi oynuyor. 6,200'den fazla ABD katılımcısının katıldığı yeni bir ankete göre, en az bir lisans derecesine sahip yetişkinlerin dörtte üçünd... Devamını okuRuh Haliniz Sağlığınızı Etkileyebilir

Öfkenin berbat, kahkahanın iyi hissettirdiğini anlamak için bir bilim adamı olmak gerekmez. Ancak bu duygulardan birinin neden bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, diğerinin ise onu yıprattığını, kalbe zarar verdiğini ve bunama r... Devamını okuAmerikalılar İlkbaharın Sonlarına Kadar COVID Sürü Bağışıklığına Ulaşabilir mi?

Salgınla ilgili iyi haberlere aç mısınız? Bir epidemiyolog, Amerikalıların ilkbaharın sonlarında yeni koronavirüse karşı sürü bağışıklığına ulaşabileceğine inanıyor. Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nde (UA) halk sağlı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.