Orta Yaşta Yürüme Hızının Yavaş Olması Daha Hızlı ve Erken Yaşlanmanın Göstergesi Olabilir

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre 45 yaşında daha yavaş yürüme eğiliminde olanlar hem fiziksel hem de bilişsel olarak daha erken yaşlanma belirtileri gösteriyor.

Duke Üniversitesinde Lire J. Rasmussen yönetimindeki bir ekip tarafından yürütülen çalışmanın sonuçları ‘’JAMA Network Open’’ dergisinde yayınlandı. Çalışmada 904 katılımcının verileri değerlendirildi. Bu katılımcılar Yeni Zelanda’daki Dunedin Multidisipliner Sağlık ve Gelişim çalışması tarafından 3 yaşlarından beri izlenmeye devam edilen bir grubun üyeleriydi.

Bilindiği gibi, yaşlılığın değerlendirilmesinde Vücut Kitle İndeksi, bel kalça oranı, kan basıncı, total kolesterol seviyesi, kan üre seviyesi, kreatinin kleransı gibi biyo göstergeler kullanılmaktadır. Bunlarla değerlendirilme yapıldığında 45 yaşında yavaş yürüyenlerde diğerlerine göre daha hızlı ve erken yaşlanma olduğu saptandı.

Ayrıca beyin MR’ larına bakıldığında beyin hacminin daha küçük ve korteksin daha ince olduğu saptandı ki bunlar da daha erken yaşlanma kriteri olarak görülebilir.
İşin ilginç yanı hayat boyu izlenen bu kişilerde 3 yaşında yapılan değerlendirmelerde motor beceri, duygusal ve davranışsal kontrol gibi özelliklerin 45 yaşındaki yürüme hızını öngördüğü de saptandı. Yani, daha hızlı yaşlanacaklar heniz 3 yaşındayken bile ayırt edilebiliyordu. Bu saptamaların ışığında ileriye dönük önlemlerle hızlı yaşlanmanın önüne geçmek için girişimlerde bulunulabilir.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 28.10.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sigara ve mesane kanseri

Uzmanlar, sigara içiyorsanız mesane kanseri gelişme olasılığınızı önemli ölçüde artırdığınız konusunda uyarıyor. Chicago'daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nde mesane ve diğer idrar yolu kanserlerinin tedavisinde uzmanlaşmış ... Devamını okuAkdeniz diyeti ve diyabet

Yeni bir çalışma, Akdeniz benzeri bir diyetle beslenen aşırı kilolu kadınların, yapmayan kadınlara kıyasla, tip 2 diyabet geliştirme olasılıklarını %30 azaltabileceğini öne sürüyor. Akdeniz diyeti zeytinyağı, meyveler, sebzeler, ... Devamını okuCOVID ne zaman bulaşır

Araştırmacılar, yeni koronavirüs ile enfekte olan kişilerin, semptomlar geliştirdikten sonraki ilk hafta içinde en bulaşıcı olduğunu, bu da enfekte kişileri erken tanımlamanın ve izole etmenin önemini gösterdiğini söylüyor. Yalnız... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.