Güncel Sağlık Haberleri » Pişmiş Ve Çiğ Yemekler Bağırsakları Nasıl Etkiler?

Pişmiş Ve Çiğ Yemekler Bağırsakları Nasıl Etkiler?

Pişmiş ve çiğ yemeklerin bağırsaklar üzerinde mikroskobik olarak farklı etkileri olduğu bilinse de bu alanda yapılmış yeteri araştırma bulunmamaktadır. Fareler ve insanlar üzerinde yapılan bir çalışma bu konuda ne kadar az bilgiye sahip olduğumuzu bir kez daha kanıtlamıştır.

Pişirme işlemi sırasındaki ısı, bazı yiyeceklerin fiziksel ve kimyasal yapısında değişimlere neden olabilmektedir. Peki bu değişimler bağırsaklarımızdaki mikroskobik ortamı nasıl etkiler?

Dünyanın önde gelen üniversitelerindeki araştırmacılar bu konuya açıklık getirebilmek için çeşiti çalışmalar yapmaktadır. Yapılan araştırmaların yetersiz olduğunu araştırmacılar da sık sık dile getirmektedir.

Pişirilmiş Yiyecekler Bakteri Çeşitliliğini Değiştirir


Yapılan araştırmaların bazılarında araştırmacılar farklı türlerdeki pişmiş ve çiğ yiyeceklerin fareler üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Araştırmalar daha çok farelerin bağırsaklarında meydana gelen mikroskobik değişimler üzerine yoğunlaşmıştır.

Oluşturulan deney ortamında farelere pişmiş ve çiğ et ya da pimiş ve çiğ tatlı patates verilerek gözlemler yapılmıştır. Deney sırasında bu besinlerin tercih edilmesinin iki nedeni bulunmaktadır. Birincisi, pişirme işlemi işlemi sırasında bu iki besinin de yapısında çeşitli değişimler meydana gelmektedir ve ikinci olarak her iki besin de inanların çok sık tükettiği besinler arasındadır.

Deney sonrasında elde edilen verilere göre pişmiş ve çiğ etin fare bağırsağındaki mikrobiyal ortam üzerinde farklı sonuçlar vermediği ancak pişmiş ve çiğ şekillerde fareye verilen tatlı patateslerin gözle görülür farkılıklara yol açtığı elde edilmiştir. Ayrıca çiğ patatesle beslenen farelerin bağırsaklarında daha az çeşitte bakteri olduğu da gözlemlenmiştir.

Bu bulguları doğrulamak için araştırmacılar; pişmiş ve çiğ patates dışında havuç, pancar, mısır ve bezelye gibi nişasta içeren ve sindirilebilirilik derecesi farklı olan yiyecekler ile beslenen bir fare grubunu da deneye dahil ettiler. Sonuç olarak pişmiş ve çiğ patateste elde edilen verilerin diğer yiyeceklerden elde edilen verilerle aynı olmadığı görüldü.

Araştırma sonucunda, elde edilen farkılıklara sadece değişen karbonhidratın değil, bitkilerin içerdiği farklı kimyasalların da neden olabileceği görüldü. Ayrıca çiğ yiyeceklerle beslenen farelerin kilo kaybı yaşadığı da gözlendi. Bu duruma bağırsak mikrobiyomundaki değişikliklerin neden olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu tespit edildi. Bununla birlikte şaşırtıcı olarak, çiğ besinlerle beslenen farelerin bağırsaklarındaki bakteriler normal beslenen farelere nakledilince, normal beslenen farelerin kilo aldığı gözlemlendi. Araştırmacılar hala bu duruma neyin sebep olduğunu bulmaya çalışıyorlar.

İnsan Sağlığı İçin Tavsiyeler


Araştırmanın son aşaması olarak araştırmacılar profesyonel bir şefle çalışmak için anlaştı ve 24-40 yaş arasında 5 sağlıklı kadın ile 3 sağlıklı erkeği deneye dahil ettiler. Şef, katılımcılara 3 gün boyunca verilmesi için çiğ ve pişmiş sebze ağırlıklı yemekler hazırladı. Deney sonrasında tüm katılımcılardan dışkı örnekleri alındı. Bir kez daha pişmiş ve çiğ besinlerin nasıl farklı durumlar ortaya çıkardığı gözler önüne serildi. Ancak farelere kıyasla insanların bağırsak mikrobiyasında çeşitli farklıklar saptandı.

Araştırmacılar; ilerleyen zamanlarda pişmiş ve çiğ yemeklerin sadece insan bağırsaklarındaki mikrobiyal ortamı nasıl etkilediğini değil, insanların diğer memelilere kıyasla nasıl tepki verdiğini de araştırmak istiyorlar.

Araştırmanın İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 03.10.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Yeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araş... Devamını okuFruktoz Yağlı Beslenmeyi Daha Da Mı Kötü Kılıyor ?

Fareler üzerinde yapılan yeni bir çalışma, yüksek yağlı beslenme şekli ile şekerli içeçeklerin yaratabileceği zarara yönelik yeni bilgiler ortaya çıkardı. Fruktozun yağlanmaya sebep olduğu bilgisine ek olarak, bu çalışmada frukt... Devamını okuObezite Hastalarında Kronik İshal Daha Çok Görülüyor

Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre, obezite hastası olan insanlarda obez olmayanlara göre daha çok kronik ishal görülüyor. Makale "Alimentary Pharmacology and Therapeutics" dergisinde 18 Eylül 2019'da yayınlandı. Dr. Sarah Ballou ve ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.