Prostat Kanserinde 'İzle ve Bekle' Yaklaşımının Etkinliği

Prostat kanserli erkeklerin büyük bir yüzdesi için tümör o kadar yavaş büyüyor ki doktorlar aktif tedavi yerine "izle ve bekle" yaklaşımını öneriyor.

On yıl kadar takip edilen yaklaşık 2.200 hasta üzerinde yapılan bir araştırma, çoğu kişi için bu kararın akıllıca olabileceğini ortaya koyuyor. Seattle'daki Fred Hutchinson Kanser Merkezi'nden Lisa Newcomb; "Bu çalışmada, tanıdan 10 yıl sonra, erkeklerin %49'unda ilerleme görülmedi, %2'den azı metastatik hastalık geliştirdi ve %1'den azı hastalıklarından öldü. Çalışmamız, düzenli PSA muayeneleri ve prostat biyopsilerini içeren aktif gözetimin kullanılmasının, yavaş ilerleyen prostat kanseri için güvenli ve etkili bir yönetim stratejisi olduğunu gösterdi." dedi.

Belirli testlere dayanarak, doktorlar artık yakın bir tehdit oluşturabilecek agresif, hızlı hareket eden tümörleri, çok yavaş ilerleyen "tembel" tümörlerden ayırabiliyorler. Özellikle yaşlı erkeklerin söz konusu olduğu durumlarda, yavaş ilerleyen tümörler, kalp hastalığı gibi diğer durumlar kadar sağlık açısından ciddi bir tehdit oluşturmayabilir. Bütün bunlar, birçok prostat kanseri hastasına, klinik olarak "aktif gözetim" olarak bilinen bakım yaklaşımının sunulmasına yol açtı. Bu senaryoda herhangi bir tedavi uygulanmaz. Bunun yerine, hastalardan şüphelenilen "tembel" bir tümörün daha tehlikeli bir şeye ilerleyip ilerlemediğini kontrol etmek için rutin olarak testlerden geçmeleri istenir.

Newcomb'un grubu, çalışmalarında prostat kanseri sonuçlarını izlemek için 2008'de başlatılan bir çalışmanın en son verilerine baktı. Çalışmaya, Kuzey Amerika'daki 10 merkezden birinde bakım gören "olumlu riskli prostat kanseri olan ve daha önce tedavi görmemiş" 2.155 erkek dahil edildi. Erkeklerin sağlığı 10 yıla kadar takip edildi (ortalama takip süresi 7,2 yıldı). Verilerin toplandığı sırada ortalama 63 yaşındaydılar ve %83'ü beyazdı. Neredeyse hepsine (%90) çalışmaya girdiklerinde daha az ciddi derece 1 prostat tümörü tanısı konmuştu. Araştırmacılar, teşhisten sonraki 10 yıl içinde, biyopsi sonuçlarına göre erkeklerin %43'ünün tümör durumlarında bir değişiklik gördüğünü ve daha sonra bir tür tedaviye yönlendirildiklerini bildirdi. Bu grubun %11'inde tümör tekrarı yaşandı. Bununla birlikte, orijinal "izle ve bekle" stratejisi meyvesini vermiş gibi görünüyordu: Orijinal kohortun neredeyse yarısının aktif tedaviye başvurması gerekmedi ve yalnızca küçük bir kesim metastatik kansere yakalandı (%2) veya bundan öldü (%1).

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 31.05.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Depresyonun 6 Türü Olabilir ve Beyin Taramaları Bunları Ayırabilir

Beyin taramaları kullanılarak depresyon altı farklı türe ayrılabilir; bu, birçok kişinin tedavisini iyileştirebilecek bir keşif. Araştırmacılar, depresyon veya anksiyete teşhisi konulan 801 kişinin beyin taramalarını analiz etti. ... Devamını okuÇift Mutant Mevsimsel Grip Virüsü

ABD sağlık yetkilileri tarafından iki insanda "çift mutant" H1N1 gribi vakası bildirildi. I223V ve S247N olarak adlandırılan bu iki mutasyon ne yazık ki, önde gelen grip antivirallerinden olan oseltamivir’in etkiliğini düşürüyor. CDC'... Devamını okuBaş Ağrınız: Ne Anlama Gelebilir ve Bu Konuda Ne Yapılabilir?

Başınızda ağrı, baskı ve zonklama olduğunda en kötüsünü düşünebilirsiniz: Beyin tümörü mü? Penn State Health Medical Group'un tıbbi direktörü Dr. John Messmer, baş ağrısının kendi başına bir tümörün ortak bir belirti... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.