Remdesivir tartışmaları

Dünya Sağlık Örgütü, ilacın COVID-19'dan ölümü önlemede veya hastanede geçirilen süreyi azaltmada çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını gösteren remdesivir üzerindeki araştırma sonuçlarını savundu.

DSÖ'nün kısa süre sonra hakemli bir dergide yayınlanacağını söylediği remdesivir'in COVID'deki etkinliğine ilişkin araştırma ara sonuçları , Gilead'ın itirazına yol açtı ve bu, verilerin ilacın diğer çalışmalarından elde edilen kanıtlarla tutarsız göründüğünü söyledi. Şirket yaptığı açıklamada, "Bu açık etiketli küresel denemeden elde edilen verilerin, özellikle deneme tasarımının sınırlamaları göz önüne alındığında, yapıcı bilimsel tartışmalara izin vermek için gereken titiz incelemeden geçmediğinden endişe ediyoruz" dedi.

Ancak DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, remdesivir ve diğer üç ilacın COVID-19'un tedavisinde etkililiğini incelemek için başlatılan araştırmanın bu konuda dünyadaki en büyük araştırma olduğunu savundu. 30 ülkede 11.000'den fazla koronavirüs hastasını içeriyordu ve 2.700'den fazla katılımcıya remdesivir verildi. Tedros bir basın toplantısında "Şimdilik kortikosteroid deksametazon, ciddi hastalığı olan hastalar için COVID-19'a karşı etkili olduğu gösterilen tek terapötiktir" dedi.

Remdesivir, Gıda ve İlaç Dairesi'nden aldığı acil kullanım izni sonrasında ABD'de binlerce hastaya uygulanmıştı. DSÖ'nün kılavuz geliştirme grubu verileri inceleyecek ve muhtemelen birkaç hafta içinde remdesivir kullanımına ilişkin politikalarını güncelleyecektir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 18.10.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Kolesterol ve Alzheimer

Yeni bir çalışma, beyinde üretilen kolesterolün Alzheimer hastalığı gelişimini tetikleyebileceğini öne sürüyor. Astrositler adı verilen hücreler tarafından yapılan kolesterol, beyinde biriken ve Alzheimer'ın haberci işareti olan... Devamını okuKalbinize Daha Çok Ne Yardımcı Olur, Yağ Kaybetmek veya Kas Kazanmak?

Yeni araştırmalara göre fazla kilo vermek gençlerin uzun vadeli kalp sağlığı için kas yapmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Gençken kas kazanmak kardiyovasküler bir problem değil. Fakat yağ kaybetmek daha büyük kalp faydaları sağ... Devamını okuFDA Danışma Paneli Üçüncü Doz Tavsiyesi

ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne yönelik bir danışma paneli Cuma günü, 65 yaş ve üstü tüm Amerikalılar ve ağır hastalık için yüksek risk altında olduğu düşünülen kişilere üçüncü bir Pfizer-BioNTech COVID aşı takviyesi öner... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.